«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի միջազգային մրցութային ծրագրում ներկայացվել է ֆրանսիացի ռեժիսոր Պյեռ Շյոլերի «Իշխանավորը» ֆիլմը:
«Առաջին անգամ եմ Երևանում, անցած գիշեր եմ ժամանել և անակնկալի եմ եկել: Նոր քաղաք գալով կարծես երեխա լինեմ, ամեն մի դետալ զարմանալի է ինձ համար: Օրինակ, մեր հյուրանոցի ետևում կա հին շենքի ֆասադ, որը կցվել է ժամանակակից մի շինության: Դա շատ բան է ասում ազգի մասին»,-ասաց ռեժիսորը:
Ֆիլմում բոլորը բեմադրված տեսարաններ են, չնայած թվում է, թե փաստագրական բազմաթիվ կադրեր են օգտագործվել:
Փոթորիկը նույնպես իսկական է, և անսպասելի է պատահել ֆիլմի նկարահանման օրերին:
Տրանսպորտի նախարար Բերտրան Սեն-Ժանին գիշերվա կեսին արթնացնում է անձնական քարտուղարը: Ավտոբուս է ձորն ընկել և նա գնում է դեպքի վայրը: Այսպես սկսվում է պետպաշտոնյայի ոդիսականը ավելի ու ավելի խրթին և անբարյացակամ աշխարհում: Նրան սպասում են պայքար հանուն իշխանության, քաոս, տնտեսական ճգնաժամ: Դեպքերի խելահեղ ընթացքում մի արտակարգ իրավիճակը հաջորդում է մյուսին:
«Ես քաղաքական գործիչ ընկերներ չունեմ, այն պահից սկսած, երբ ֆիլմը նկարահանեցի, ավելի շատ սկսեցի նրանց հետ շփվել:
Խոսել եմ նրանցից մի քանիսի հետ առնչվող մարդկանց հետ: Այն չի մատնանշում է կոնկրետ անձի, պարզ չէ նաև, թե ինչ քաղաքական համակարգ է իշխում երկրում»,-հավելեց Շյոլերը:
Ռեժիսորի խոսքով, այն բնազդի հետ կապված ֆիլմ է: Ֆիլմի սցենարի ստեղծումը համընկավ տնտեսական ճգնաժամի հետ, որն էլ իր ազդեցությունն ունեցավ ֆիլմի ստեղծման վրա:

На 9-ом международном кинофестивале “Золотой абрикос” представлен фильм французского режиссера Пьера Шелера “Чиновник”.
“Я впервые в Ереване, приехал ночью и был приятно удивлен. Каждый раз, приезжая в незнакомый город, я открываю для себя какие-то особенные и удивительные детали. Например, за гостиницей, в которой мы поселились, виден фасад старого здания, к которому пристроено новое. Это многое может сказать о вашем народе”, – заметил режиссер.
В фильме все сцены продуманы и поставлены заранее, хотя возникает ощущение, что в большинстве использованы документальные кадры. Буря тоже настоящая, она случайно совпала с днями съемок.
Министра транспорта Бертрана Сена-Жана в полночь будит его личный секретарь. Автобус перевернулся в ущелье, и он вынужден выехать на место происшествия. Так начинается одиссея чиновника в трудном и недоброжелательном мире. Они ждут борьбы за власть, хаоса, экономического кризиса. В сумасшедшем круговороте событий одна чрезвычайная ситуация сменяет другую.
“У меня нет друзей среди политических деятелей, когда я снимал фильм, пришлось с ними больше общаться, я также много говорил с людьми, которые постоянно общаются с чиновниками. В фильме не указывается какая-то конкретная личность, в картине даже не просматривается правящая в стране политическая система”, – добавил Шелер.
По словам режиссера, создание сценария картины совпало с экономическим кризисом, который сильно повлиял на фильм.