Տարիներ շարունակ հայկական արտահանման կառուցվածքը չի փոխվում, հուլիսի 13-ին մամլո ասուլիսում հայտարարել է Գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը: «Ես վերլուծում եմ ապրանքների առաջին թոփ-25, որտեղ փոփոխություն չկա: Դա վկայում է այն մասին, որ այդ ոլորտներում վերջին տաիրիներն լուրջ փոփոխություններ չեն եղել»,-ասել է նա: Ըստ նրա, հիմնական մասը կազմում է լեռնահանքային արդյունաբերությունը, ալկոհոլը, ոսկերչական իրերն և ադամանդները:
Ավելին, ինչպես նշել է Գործատուների հանրապետական միության նախագահը, փոքր ու միջին ձեռներեցության ներկայացուցիչները դուրս են մնում արտահանման կառուցվածքից, քանի որ չեն ցանկանում «գլխացավանք» ունենալ արտահանման կազմակերպման բավականին բարդ գործում:
Մակարյանը հավելեց, որ նման իրավիճակ է նաև Ղազախստանում, Ուզբեկստանում և Ղրղզստանում:
2012թ. մայիսին 2011-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ արտահանման ծավալը կազմել է 122,2 մլն դոլար՝ աճելով 6,9 տոկոսով: Ընդ որում, այդ ցուցանիշն ամսական կտրվածքով աճել է 33 տոկոսով: Իսկ 2012թ. հունվար-մայիսին 2011-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ արտահանումը կազմել է 561,7 մլն դոլար, աճը՝ 15,2 տոկոս:

На протяжении многих лет структура армянского экспорта практические не меняется, заявил 13 июля на пресс-конференции в Ереване председатель Республиканского союза работодателей Гагик Макарян. «Я анализирую первые Топ-25 товаров в структуре экспорта, где нет изменений. Это говорит о том, что в этих сферах за последние годы не наблюдалось серьезных изменений, которые могли бы отразиться на структуре экспорта», – сказал он. По его словам, основная доля приходиться на горнорудную промышленность, алкоголь, изделия из золота и бриллианты.
Более того, как заметил председатель Республиканского союза работодателей, представители малого и среднего бизнеса «выпадают» из этой структуры, поскольку не хотят иметь «головную боль», связанную с достаточно сложным процессом организации экспорта своей продукции.
В этом контексте Гагик Макарян добавил, что аналогичная ситуация наблюдается в таких соседних странах, как Казахстан, Узбекистан и Киргизия, где структура экспорта также слабо диверсифицирована.
В мае 2012 года по сравнению с тем же периодом 2011 года объем экспорта составил $122.2 млн (48,6 млрд драмов), увеличившись на 6,9%. При этом данный показатель в месячном разрезе увеличился на 33%. А вот в январе-мае 2012 года по сравнению с тем же периодом 2011 года экспорт составил $561.7 млн (219,6 млрд драмов), рост – на 15,2%.