«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնում ներկայացված է սերբ ռեժիսոր Գորան Ռադովանովիչի «Ֆիդելի հետ, ինչ էլ որ լինի» ֆիլմը:
«Առաջին անգամ եմ միջազգային կինո ցուցադրում, որովհետև դրանից առաջ ապրում և աշխատում էի Սերբիայում, Սերբիայի համար»,-մամլո ասուլիսի ժամանակ կիսվեց Ռադովանովիչը:
Իրադարձությունները տեղի են ունենում Կուբայում, Հավանայից 850 կմ արևելք: Սիերրա Մաեստրայի բնակիչների ճակատագիրը պատկերված է գաղափարախոսական էքստազի օրը` Կուբայի հեղափոխության 52-րդ տարեդարձին: Հաջորդ օրը, իներցիայի ուժով, բոլորը վերադառնոմ են առօրյա ռիթմին, որն անփոփոխ է և ոչ այնքան խոստումնալից: Նույնիսկ բարձրախոսները, որոնք շարունակ 52 տարվա վաղեմության գաղափարախոսական կարգախոսներ են հնչեցնում:
«Շնորհակալ եմ իմ կոմունիստական մանկությանը, որ կարողացա զուգահեռներ անցկացնել Սերբիայի և Կուբայի միջև»,-կատակեց ռեժիսորը: Նա Կուբայում երեք մեծ խնդիր հայտնաբերեց: Առաջինը դա ֆիզիկական շարժի խնդիր է, որովհետև մարդիկ ապրում և մահանում են նույն վայրում, չեն փոխում իրենց տունն ու աշխատանքը:
Երկրորդը դա վախն է համակարգի նկատմամբ: Բոլոր փողոցների վերջում հեղափոխության պաշտպանության կենտրոններ կային: Ամեն ինչ պետք է լինի ընդհանուր: Վերջին մեծ խնդիրը, ըստ ռեժիսորի, իրականության և հռչակվող գաղափարների միջև տարբերությունն է: Այնուամենայնիվ, ռեժիսորը փորձել է վերծուծել, ոչ թե դատել: Ընդհանուր առմամբ նրանք լավ բարի մարդիկ են, գտնում է նա:
Ռադովանովիչը Հայաստան գալով զարմացած է, որ այստեղ կան մորմոններ, որոնց կրոնը ներմուծվել է ԱՄՆ-ից: Նա կցանկանար հենց դրա մասին ֆիլմ նկարահանել: Ռադովանովիչը գտնում է, որ դա անհեթեթություն է, որովհետև հայերը հնագույն քրիստոնյաներն են աշխարհում: «Դրա մասին, միանշանակ, կարելի է ֆիլմ նկարել»,-եզրափակեց նա:

На 9-ом международном кинофестивале “Золотой абрикос” представлен фильм Горана Радовановича “С Фиделем, что бы ни случилось”.
“Я впервые представляю фильм на международном кинофестивале, поскольку до этого я работал в Сербии и для Сербии”, – сказал во время пресс-конференции Горан Радованович.
События фильма разворачиваются на Кубе, в Сьерра-Маэстра, расположенном в 850 км к востоку от Гаваны. На фоне празднования 52-ой годовщины Кубинской революции с лозунгами “Да здравствует Революция!”, “Да здравствует Родина!” в фильме показана жизнь кубинцев, которые на фоне тягот бытовой рутинной жизни с ожиданием смотрят в будущее.
“Я благодарен за свое коммунистическое детство, поскольку благодаря этому мне удалось провести параллели между Сербией и Кубой”, – пошутил режиссер.
В своей картине Горан Радованович затронул ряд основных проблем, с которыми сталкиваются кубинцы, в том числе, ограниченность в передвижении, страх перед царящим в стране тоталитарным режимом, несовместимость между идеологией и реальной жизнью. Однако, несмотря ни на что, режиссер в своем фильме попытался не судить, а анализировать. В общем, это очень добрые по своей натуре люди, считает он.
Радованович был очень удивлен, что в Армении есть мормоны, религия которых пришла из США. Он пожелал снять фильм на эту тему. Это, по мнению Радовановича, нелепо, поскольку армяне являются самой первой христианской страной в мире. “Об этом, однозначно, можно снять фильм”, – сказал в заключение режиссер.