«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնում ներկայացված է սերբ ռեժիսոր Գորան Ռադովանովիչի «Ֆիդելի հետ, ինչ էլ որ լինի» ֆիլմը:
«Առաջին անգամ եմ միջազգային կինո ցուցադրում, որովհետև դրանից առաջ ապրում և աշխատում էի Սերբիայում, Սերբիայի համար»,-մամլո ասուլիսի ժամանակ կիսվեց Ռադովանովիչը:
Իրադարձությունները տեղի են ունենում Կուբայում, Հավանայից 850 կմ արևելք: Սիերրա Մաեստրայի բնակիչների ճակատագիրը պատկերված է գաղափարախոսական էքստազի օրը` Կուբայի հեղափոխության 52-րդ տարեդարձին: Հաջորդ օրը, իներցիայի ուժով, բոլորը վերադառնոմ են առօրյա ռիթմին, որն անփոփոխ է և ոչ այնքան խոստումնալից: Նույնիսկ բարձրախոսները, որոնք շարունակ 52 տարվա վաղեմության գաղափարախոսական կարգախոսներ են հնչեցնում:
«Շնորհակալ եմ իմ կոմունիստական մանկությանը, որ կարողացա զուգահեռներ անցկացնել Սերբիայի և Կուբայի միջև»,-կատակեց ռեժիսորը: Նա Կուբայում երեք մեծ խնդիր հայտնաբերեց: Առաջինը դա ֆիզիկական շարժի խնդիր է, որովհետև մարդիկ ապրում և մահանում են նույն վայրում, չեն փոխում իրենց տունն ու աշխատանքը:
Երկրորդը դա վախն է համակարգի նկատմամբ: Բոլոր փողոցների վերջում հեղափոխության պաշտպանության կենտրոններ կային: Ամեն ինչ պետք է լինի ընդհանուր: Վերջին մեծ խնդիրը, ըստ ռեժիսորի, իրականության և հռչակվող գաղափարների միջև տարբերությունն է: Այնուամենայնիվ, ռեժիսորը փորձել է վերծուծել, ոչ թե դատել: Ընդհանուր առմամբ նրանք լավ բարի մարդիկ են, գտնում է նա:
Ռադովանովիչը Հայաստան գալով զարմացած է, որ այստեղ կան մորմոններ, որոնց կրոնը ներմուծվել է ԱՄՆ-ից: Նա կցանկանար հենց դրա մասին ֆիլմ նկարահանել: Ռադովանովիչը գտնում է, որ դա անհեթեթություն է, որովհետև հայերը հնագույն քրիստոնյաներն են աշխարհում: «Դրա մասին, միանշանակ, կարելի է ֆիլմ նկարել»,-եզրափակեց նա:

Goran Radovanovic’s “With Fidel Whatever Happens” was featured at Golden Apricot Yerevan-hosted international film festival.
This is his first participation in the international festival for the helmer who used to “work in Serbia and for Serbia.”
With the film set in Sierra Maestra, Cuba, 850 km east of Havana, the fate of people of Sierra Maestra is depicted on a day of ideological ecstasy, the day of the celebration of the 52nd anniversary of the Revolution.
The next day, driven by inertia, they all return to the rhythm of everyday life, which is the same and is not very promising. Everyone is aware of that. Even the bullhorns that constantly blasts out ideological slogans that are 52 years old. But the revolution continues…
“I’m thankful to my communist childhood which allowed me to draw parallels between Serbia and Cuba,” the helmer joked.
In the film, the director addressed Cubans’ fear of totalitarian regime reigning in the country, incompatibility between the ideology and the real life. However, the helmer doesn’t judge his heroes, instead trying to analyze the events.
Radovanovic was surprised to learn of U.S.-originated Mormon religion in Armenia, which he believed odd in a country which was the first to adopt Christianity. “It’s clearly a great subject for a movie,” the helmer said.