Չեխ ռեժիսոր Պետր Լոմը այս անգամ Հայաստան է բերել իր «Հետ` դեպի հրապարակ» ֆիլմը: Այն մասնակցում է «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնին:
«Այն եգիպտական հեղափախության մասին է, թվում է, ամեն ինչ լավ է, բայց դա այդպես չէ: Այն ավելի շատ անարդարացիության մասին է, որը կա ամեն տեղ: Այն համամարդկային թեմա է»,-ասաց Լոմը:
Տասն ամիս նկարահանումներ են կատարվել Եգիպտոսում նախքան հունվարյան հեղափության սկիզբը: Մեկ տարի անց բողոքի ցույցերը շարունակվում են, բայց Թահրիր հրապարակի կրքերն ու եգիպտական թավշե հեղափոխությունը տեղը զիջել են ավելի սթափ գիտակցման, որ Եգիպտոսը դեռ երկար պետք է պայքարի հին ուժային կառույցներից, արմատավորված կոռուպցիայից և ամենից առաջ, մարդու հիմնարար իրավունքների համատարած ոտնահարումից ձերբազատվելու համար: Մենք հետևում ենք հինգ տարբեր հերոսների` եգիպտական հասարակության խիստ տարբեր տեսանկյուններից. նրանք բոլորն էլ հեղափոխության սկսվելուց ի վեր տուժել են պետական անարդարությունից:
Ռեժիսորը գտնում է, որ հեղափոխությունները տարբեր են, իսկ Եգիպտոսի թեման նա ընտրել է, որովհետև արաբական աշխարհի խոշորագույն պետություններից մեկն է:

Petr Lom’s “Back to the Square” is featured at Golden Apricot Yerevan-hosted international film festival.
“The film tells the story of Egypt’s revolution, all-permeating unfairness, and issues the whole humankind can relate to,” the helmer said.
The film has been shot in Egypt for ten months before the start of the revolution in January. A year later, protests continue, but the euphoria of Tahrir Square and Egyptian Velvet Revolution have given way to a more sober realization that Egypt has a long struggle ahead to free itself of dictatorship, corruption, and above all, a widespread abuse of basic human rights.
The film follows five different characters from very different aspects of Egyptian society, all of whom have suffered injustice since the revolution.
A Ph.D. in political philosophy from Harvard, Petr Lom gave up his university career in 2003 to become a fulltime documentary filmmaker specializing in human rights subjects.