2012թ. հունվար-մայիսին Հայաստանում արտադրվել է 6654,3 հազար լիտր կոնյակ, ինչը 35,7տոկոսով ավելի է 2011-ի նույն շրջանի ցուցանիշից (4905,4 հազար լիտր):
Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, նույն շրջանում երկրում արտադրվել է 3050,7 լիտր օղի, ինչը ավել է 2011-ի ցուցանիշից 53,3տոկոսով:
Բացի դրանից, 2012թ հունվար-մայիսին երկրում արտադրվել է 1597,3հազար լիտր գինի 2011-ի 2664,5 հազար լիտրի փոխարեն (40,1տոկոս անկում): Հաշվետու շրջանում երկրում արտադրվել է 4747,4 հազար լիտր գարեջուր, ինչը 10,1տոկոսով շատ է, քան 2011-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ` 4312,9 հազար լիտր:
Շամպայն գինիների արտադրությունը նվազել է 57,2տոկոսով` կազմելով 29,6 հազար լիտր:
Ոչ ալկոհոլային խմիչքների արտադրությունը 2012-ի հունվար-մայիսին նվազել է 15,3 տոկոսով` կազմելով 10646,2 հազար լիտր:

В январе-мае 2012 года в Армении было произведено 6654,3 тыс. литров коньяка, что на 35,7% больше показателя аналогичного периода 2011 года (4905,4 тыс. литров).
Как сообщает Национальная статистическая служба республики, в тот же период в стране было произведено 3050,7 тыс. литров водки, что больше показателя 2011 года на 53,3%.
Кроме того, в январе-мае 2012 года было произведено 1597,3 тыс. литров вина против 2664,5 тыс. литров в 2011 году (спад на 40,1%).
В то же время за отчетный период в стране было произведено 4747,4 тыс. литров пива, что на 10,1% больше, чем в январе-мае 2011 года – 4312,9 тыс. литров. Производство шампанских вин зафиксировало спад на 57,2%, составив 29,6 тыс. литров.
Производство безалкогольных напитков в январе-мае 2012 году составило 10646,2 тыс. литров, что на 15,3% меньше, чем в аналогичном периоде 2011 года.