14 Հուլիս 2012 - 12:32 AMT
Եզրափակչում միմյանց հետ մրցում էին Ստանիսլավ Վովկը (Ռուսաստան) և Օլեքսանդր Նեդովեսովը (Ուկրաինա), 3-ժամյա պայքարից հետո 4-6, 6-4, 7-5 հաշվով հաղթող ճանաչվեց Օլեքսանդր Նեդովեսովը:
Վերջինս ստացավ 27 միավոր միջազգային վարկանիշ և 15 000 ԱՄՆ դոլար:
Գավաթը ստանալուց հետո Նեդովեսովը լրագրողներին ասաց, որ իր համար բավականին բարդ մրցաշար էր. «Ես մեծ թենիսում կարիերաս գրեթե ավարտել էի և սովորում էր ԱՄՆ-ում, սա դրանց հետո իմ առաջին առաջնություն է, հուսով եմ և ստացած վարկանշային միավորներն ու մրցանակայնին ֆոնդը խթան կլինի հաջորդ աստիճան բարձրանալու և հաջողություն ունենալու մյուս մրցաշարերում»:
Իսկ երկրորդ տեղը զբաղեցրած Ստանիսլավ Վովկը նշեց, որ մրցաշարն իր համար այս տարվա լավագոյւն մրցաշարն էր և իրեն հաղթանակի համար երևի թե բախտը չհերիքեց:
«Ամերիա Գավաթ»ը կազմակերպել էին Հայաստանի Թենիսի Ֆեդերացիան և Միջազգային Թենիսի Ֆեդերացիան (ITF): Futures դասի` տղամարդկանց թենիսի պրոֆեսիոնալ մրցաշար անցկացվում էր արդեն երկրորդ տարին, որի համար «Ամերիա» ընկերությունների խումբը սահմանել է մրցանակային ֆոնդ 15 000 ԱՄՆ դոլարի չափով: Մրցաշարին մասնակցելու համար Երևան էին ժամանել շուրջ 100 թենիսիստ, ավելի քան տասնհինգ երկրից` Ռուսաստան, Չեխիա, Բելոռուս, Սլովակիա, Ուկրաինա, Լեհաստան, Ավստիա, Հնդկաստան և այլն: «Ամերիա Գավաթ» մրցաշարին մասնակցում էին նաև ՀՀ թենիսի տղամարդկանց հավաքականի անդամներ Խաչատուր Խաչատրյանը և Աշոտ Գևորգյանը:

14 Июль 2012 - 12:53 AMT
На турнире “Ameria Cup”, который проходил в ереванском клубе “Orange Tennis”, победил украинец Олександр Недовесов. Теннисист в финальном матче обыграл россиянина Станислава Вовка со счетом 4:6, 6:4, 7:5. Он заработал 27 очков и получил денежный приз в размере 15 000 долларов.
В финале парных состязаний Андрей Цимук (Украина) и Олександр Недовесов (Украина) были сильнее немецко-украинского дуэта Патрик Эллиса/Владислав Манафов. Итоговый счет турнира – 6:4, 6:2.
После получения кубка в беседе с журналистами Недовесов сказал, что для него это был довольно сложный турнир, и что он почти завершил спортивную карьеру в большом теннисе, обучаясь в США. После длительного перерыва это был первый турнир с его участием.
Занявший второе место Станислав Вовк сказал, что для него это был лучший турнир года, и для победы ему не хватило немного удачи.
Турнир “Ameria Cup” организован Теннисной федерацией Армении и Международной теннисной федерацией (ITF). Профессиональный мужской турнир по теннису класса Futures проводится уже второй год подряд. Группа компаний “Америа” учредила призовой фонд в размере 15000 долларов.
Для участия в турнире в Ереван приехали около 100 теннисистов из более чем 15 стран мира: России, Чехии, Беларуси, Словакии, Украины, Польши, Австрии, Индии и других государств.
В турнире “Ameria Cup” принимали участие и представители мужской сборной Армении по теннису Хачатур Хачатрян и Ашот Геворкян.