«Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնի Բրիտանական խորհրդի հատուկ մրցանակակիր «Հայկական ռապսոդիա» ֆիլմը կցուցադրվի Միացյալ Թագավորության Sheffield Doc/Fest 2013 թվականի փառատոնում:
Sheffield Doc/Fest-ը վավերագրական կինոարվեստի ճանաչված փառատոներից է, որ յուրաքանչյուր տարի իր շուրջն է համախմբում վավերագրական կինոյի լավագույն ներկայացուցիչներին` քննարկելու և ներկայացնելու տարվա ընթացքում ստեղծված աշխատանքները: 1994 թվականից ի վեր անցկացվող փառատոնը միայն ֆիլմերի ցուցադրման վայր չէ, այլ կրթական և համագործակցային հնարավորությունների ստեղծման միջազգային հարթակ:
«Հայկական ռապսոդիա» վավերագրական ֆիլմը Բրազիլիան ներկայացնող երեք հայ ռեժիսորների համատեղ աշխատանքն է: Սա Կասիանա Տեր-Հարությունյանի, Սեզար Գանանյանի և Գարի Գանանյանի առաջին լիամետրաժ ֆիլմն է: «Սփյուռքահայ երիտասարդ ռեժիսորներին հաջողվել է արտացոլել Հայաստանն իր հարուստ գունապնակով: Ֆիլմը հարուստ է կերպարներով և նրանցից յուրաքանչյուրը պատմում է իր Հայաստանի մասին` իր գույներով ու բացառիկությամբ»,-ասում է Բրիտանական խորհրդի ծրագրերի ղեկավար Նարեկ Թովմասյանը:
Հեղինակներն իրենց ֆիլմը բնորոշել են որպես «ճամփորդական», որի հերոսների պատմությունները միաձուլելով, կերտում են մեկ ընդհանուր` Հայաստանի պատմությունը: «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնին ֆիլմն արժանացել է նաև լավագույն հայկական վավերագրական ֆիլմ մրցանակին:

16 Июль 2012 - 10:50 AMT
Призер “Золотого абрикоса” – фильм “Армянская рапсодия” будет представлен на “Sheffield Doc/Fest 2013”
Специальный призер Британского совета – документальный фильм “Армянская рапсодия”, представленный на 9-ом международном кинофестивале “Золотой абрикос”, будет показан в Объединенном Королевстве в рамках фестиваля “Sheffield Doc/Fest 2013”.
“Sheffield Doc/Fest 2013” является одним из известных фестивалей документального киноискусства, который каждый год собирает вокруг себя лучших представителей данной сферы для обсуждения и представления новых работ, созданных в течение года. С 1994 года фестиваль считается не только местом показа документальных фильмов, но и представляет собой международную образовательную платформу создания возможностей для сотрудничества. Документальный фильм “Армянская рапсодия” является совместной работой трех армянских режиссеров, представляющих Бразилию: Касиана Тер-Арутюняна. Сезара Гананяна и Гарри Гананяна. Это их первый полнометражный фильм. “Молодым армянским режиссерам из диаспоры удалось отразить в картине Армению с ее богатой палитрой. Фильм насыщен образами, каждый из которых рассказывает о родине армян, с ее колоритом и исключительностью”, – сказал руководитель программ Британского совета Нарек Товмасян.
Авторы характеризуют свой фильм, как “путешествие”, в котором истории героев переплетаются в одну общую историю Армении. На кинофестивале “Золотой абрикос” фильм был удостоен приза “Лучший армянский документальный фильм”.