Ամերիկացի դերասանուհի Սելեստա Հոլմը, որը «Օսկար» և «Ոսկե գլոբուս» մրցանակների դափնեկիր է, 95 տարեկան հասակում վախճանվել է Նյու Յորքում, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը՝ BBC-ի վրա հղումով:
Դերասանուհին տառապում էր մաշկի քաղցկեղով, հիվանդ էր նաև նրա սիրտը, նա բողոքում էր արյան բարձր ճնշումից: Ամսվա սկզբին նրան հիվանդանոց տեղափոխեցին «ջրազրկում» ախտորոշմամբ, սակայն դուրս գրեցին հուլիսի 13-ին: Երկու օրից նա վախճանվեց իր տանը:
Դերասանուհու ուղին Հոլմսը սկսել է 1939թ., մի շարք դերեր է կատարել թատրոնում: Կինոյում սկսել է նկարահանվել 1946թ., երբ նա պայմանագիր կնքեց 20th Century Fox կինոստուդիայի հետ: Մեկ տարի անց, նա կատարեց «Ջենթլմենական համաձայնություն» ֆիլմի հերոսուհիներից մեկի դերը, որի համար էլ արժանացավ «Օսկարի» և «Ոսկե գլոբուսի» «Երկրորդ պլանի կանացի լավագույն դերակատարում» անվանակարգում: Հոլմը հինգ ամուսին է ունեցել և երկու որդի:

Американская актриса Селеста Холм, обладательница премий "Оскар" и "Золотой глобус", умерла в Нью-Йорке в возрасте 95 лет, сообщает РИА Новости, ссылаясь на BBC.
Актриса страдала раком кожи, у нее было также больное сердце и повышенное кровяное давление. В начале этого месяца ее доставили в больницу с диагнозом "обезвоживание", однако, выписали 13 июля. Через два дня она скончалась в своем доме.
Актерскую карьеру Холм начала в 1939 году, она сыграла ряд ролей в театре. В кино она стала сниматься с 1946 года, после того как заключила контракт с кинокомпанией 20th Century Fox.
Год спустя она сыграла одну из героинь в фильме "Джентльменское соглашение", за которую и получила "Оскар" и "Золотой глобус" в номинации "Лучшая женская роль второго плана".
В дальнейшем Холм сосредоточилась на игре в театре, но в то же время периодически играла различные роли в телесериалах и кинофильмах.