Հայաստանի կառավարությունը մտադիր է վերականգնել Չարենցավանի արդյունաբերական ներուժը: Այդ մասին քաղաքի գործարար հանրության հետ խորհրդակցության ժամանակ հայտարարել է էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը:
«Մենք մտադիր ենք առաջիկա տարիներին զարգացնել Չարենցավանի արդյունաբերությունը՝ հաշվի առնելով նոր մոտեցումները, նոր կառուցվածքն ու նոր ուղղությունները»,-ասել է նա: Նախարարը հիշեցրել է, որ կառավարությունը մշակել է արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարություն, որի իրականացումը սկսվել է տարվա սկզբից: «Հայաստանը պետք է արտադրի մրցունակ արտադրանք ոչ միայն ներքին, այլ նաև արտաքին շուկայի համար»,-հայտարարել է Տիգրան Դավթյանը:
Իր հերթին Կոտայքի մարզպետ Կովալենկո Շահգալդյանն ողջունել է իշխանությունների ցուցաբերած ուշադրությունը Չարենցավանի հանդեպ, որը նախկինում հայտնի էր իր գործարաններով ու ձեռնարկություններով: Խորհրդային տարիներից ի վեր ավերված ու չգործող գործարաններն աստիճանաբար վերականգնվում են: «Արտադրանքի 35 տոկոսն արտահանվում է և մրցունակ է արտաքին շուկայում»,-հավելել է նա:
Հայաստանի մարզերի զարգացման ծրագիրը անհատական մոտեցում է ենթադրում: Մասնավորապես, Չարենցավանի զարգացման ծրագրի շրջանակներում ՀԲ հետ քննարկվում է ՏՏ կենտրոնի ստեղծման հնարավորությունը, կա մինչև Աղվերան միջանցք ստեղծելու զբոսաշրջային նախագիծ: Արդեն այսօր Չարենցավանում «Ասկե գրուպը» ամրանների գործարան է կառուցում, որտեղ կստեղծվի 300 աշխատատեղ և մասնակիորեն կլուծվի զբաղվածության հարցը:

Правительство Армении намерено восстановить промышленный потенциал города Чаренцавана Котайкской области Армении. Об этом в рамках совещания бизнес-сообщества города 17 июля заявил министр экономики Армении Тигран Давтян. "Мы намерены в ближайшие годы развивать промышленность Чаренцавана с учетом новых подходов, новой структуры и новых направлений", – подчеркнул он. В этом контексте министр напомнил о разработанной правительством Армении стратегии промышленной политики, ориентированной на экспорт, к реализации которой уже приступили с начала года. "Армения должна производить конкурентоспособную продукцию не только для внутреннего, но и для внешнего рынка", – заявил он.
В свою очередь губернатор Котайкской области Коваленко Шахгалдян приветствовал внимание властей к Чаренцавану, который раньше славился заводами и предприятиями. Разрушенные и бездействующие с советских времен заводы постепенно восстанавливаются. "35 % продукции экспортируется и конкурентоспособна на внешних рынках" – добавил он.
В программе развития областей Армении применяется индивидуальный подход. В частности, в рамках программы развития Чаренцавана с ВБ обсуждается создание IT- центра, есть туристический проект по созданию коридора до курортного Агверана. Уже сегодня в Чаренцаване строится завод по производству арматуры ,,Аске групп’’, где будет создано порядка 300 рабочих мест и частично решена проблема занятости.