Շենգավիթ հնավայրի պեղումների արդյունքում բացվել են 2 տաճարական շինություններ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում պատմեց արշավախմբի ղեկավար, «Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Հակոբ Սիմոնյանը: Այն թվագրվում է Ք.Ա. 4-3 հազարամյակով, և, Սիմոնյանի խոսքով, մինչ այժմ, հնավայրում չէին հայտնաբերվել պաշտամունքային կառույցներ: Նորահայտ տաճարներն ունեն զոհարաններ, հայտնաբերվել է նաև ատրուշաններից մնացած սրբազան մոխիր: Հնագետը գտնում է, որ Շենգավիթի բնակիչները, հավանաբար, եղել են արևապաշտներ:
Բացի այդ, պեղումների ընթացքում հայտնաբերվել են նաև 6 շինարարական հորիզոններ, որը նույնպես աննախադեպ է: Խորհրդային ժամանակաշրջանի գիտնականները նշում էին 3-4 հորիզոնի մասին, այսինքն, բնակավայրը 3-4 անգամ է վերաբնակեցվել: Սակայն այս պեղումներն ապացուցում են, որ այստեղ վերաբնակեցումը տեղի է ունեցել 6 անգամ: Սիմոնյանը չի բացառում, որ պեղումները կբացեն նաև 7-րդ հորիզոնը, քանի որ դեռ 1 մետր կա, մայր հողին հասնելու համար: Պեղումները դեռ շարունակվում են, և Սիմոնյանի կարծիքով ցույց են տալիս, որ Շենգավիթն եղել է ավելի բարդ համալիր, քան պատկերացնում էին:
Հայաստանի վաղ երկրագործական ամենանշանավոր հուշարձաններից մեկի` Շենգավիթի հնագիտական պեղումները սկսվել են հունիսի 19-ից: Այն իրականացնում են հայկական և հայ-ամերիկայն 2 արշավախմբեր: Որպես պեղումների ձեռնարկող հանդես են եկել Երևանի քաղաքապետարանի «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանը և ՀՀ մշակույթի նախարարության «Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը: Ամերիկյան կողմը ներկայացնում է Փենսիլվանիայի Ուայդների համալասարանի մարդաբանության ամբիոնի պրոֆեսոր Միթչել Ռոթմանը: Հայկական արշավախումբը ղեկավարում է պատմական գիտությունների դոկտոր Հակոբ Սիմոնյանը:

18 Июль 2012 - 17:04 AMT
В результате археологических раскопок в ереванской общине Шенгавит обнаружено два храмовых сооружения. Об этом сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net руководитель экспедиции, директор ГНКО “Исследовательский центр культурно-исторического наследия” Акоп Симонян. Храмы датируются 4-3 тысячелетиями до н. э. и, по словам Симоняна, до сих пор на данной территории не было обнаружено подобных сооружений. В новых храмах найдены алтари для жертвоприношений, в кадильницах сохранился священный пепел. Археолог считает, что жители древнего Шенгавита, по всей вероятности, поклонялись солнцу.
Кроме того, в ходе раскопок были найдены 6 строительных горизонтов, что само по себе также исключительно. Советские ученые утверждали, что данная территория была 3-4 раза перезаселена. Однако последние раскопки показали, что перезаселение данной территории происходило 6 раз. Акоп Симонян не исключает и того, что в результате раскопок будет обнаружен 7-ой слой, поскольку предстоит раскопать еще слой шириной в один метр. По мнению Симоняна, раскопки доказали, что Шенгавит представляет собой более сложный комплекс, чем можно было представить.
Археологические раскопки одного из самых значимых ранних памятников Армении – Шенгавита были начаты 19 июня 2012 года. Раскопки осуществляют две экспедиции – армянская и армяно-американская. В качестве инициаторов раскопок выступили историко-археологический музей-заповедник “Эребуни” мэрии Еревана и ГНКО “Исследовательский центр культурно-исторического наследия”.
Американскую сторону представляет профессор кафедры антропологии Университета Уайднера (Пенсильвания) Митчел Ротман. Армянской экспедицией руководит доктор исторических наук Акоп Симонян.