ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը հուլիսի 21-ին և 22-ին Վահան Տերյանի հայրենի գյուղում` Ախալքալաքի Գանձայում, կմասնակցի ավանդական դարձած «Տերյանական պոեզիայի օրեր» միջոցառմանը:
Ինչպես հայտնում է ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքը, հանդիսությանը Հայաստանից կմասնակցեն «Կարին» ավանդական երգի և պարի համույթը (գեղարվեստական ղեկավար Գագիկ Գինոսյան), գրողներ, գրականագետներ, «Վահան Տերյան մշակութային կենտրոնը»:
Հայ մեծանուն բանաստեղծ Վահան Տերյանին նվիրված ավանդական տոնակատարությունը շուտով կբոլորի իր կես դարը: Այն անչափ կարևոր է ոչ միայն տերյանական պոեզիան անմար պահելու, այլև ջավախահայության հայապահպանության գործում:

21 и 22 июля министр культуры РА Асмик Погосян в родном селе выдающегося армянского поэта Ваана Теряна – в селе Гандза в Ахалкалке Грузии примет участие в ставшем традиционным мероприятии “Дни теряновской поэзии”.
Как сообщает официальный сайт Министерства культуры РА, в праздничной церемонии от Армении примет участие Ансамбль народной песни и танца “Карин” (художественный руководитель Гагик Гиносян), писатели, литературоведы, “Культурный центр Ваан Терян”.
Праздничная церемония, посвященная выдающемуся армянскому поэту Ваану Теряну, и ставшая уже традицией, скоро отметит свое 50-летие. Она чрезвычайно важна не только для сохранения теряновской поэзии, но и деле сохранения армянской идентичности джавахкских армян.