«Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ հաճախորդների միջև անցկացված սոցիոլոգիական հարցման արդյունքում պարզվեց, որ բանկի 44% հաճախորդներն ունեն բանկային քարտ, հայտնում է բանկի մամլո ծառայությունը:
Ընդ որում` յուրաքանչյուր 8-րդ հարցվողի մոտ առկա էր երկուսից ավելի պլաստիկ քարտ, իսկ բանկի հաճախորդների 7%-ի մոտ`3 քարտ: Հարցման մասնակիցները հիմնականում 25-30 տարեկան երիտասարդներ են: Տվյալ կոնտինգենտը օգտվում է նաև վիրտուալ դրամական միջոցներից: Բանկոմատների միջոցով հիմնականում կատարվում են կոմունալ վճարումներ, ինտերնետի և հեռախոսի վճարներ, դրամական փոխանցումներ:
Յուրաքանչյուր երկրորդ հարցվողը պատասխանել է, որ գնումների դիմաց վճարում է քարտով, սակայն`ոչ հաճախակի: 75%-ը խոստովանեց, որ քարտը նրանց հարկավոր է հիմնականում բանկոմատներից կանխիկ գումար ստանալու համար: Դա պայմանավորված է նրանով, որ հանրապետության մի շարք առևտրի և սպասարկման կետեր դեռ չեն կարող ընդունել քարտային վճարումներ:
2012թ. առաջին կիսամյակի արդյունքներով «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ կողմից թողարկված միջազգային քարտերի քանակը կազմել է 100 271` 2011թ. միևնույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելանալով 19,55%-ով:

Как выяснили в ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» при проведении социологического опроса среди своих клиентов, у 44 % клиентов банка есть банковская карточка.
При этом у каждого 8-ого респондента оказалось больше двух "пластиков", а у 7% клиентов банка и вовсе по 3 карты. В основном, это молодые люди – 25 – 30 лет. Этот же контингент пользуется и виртуальными деньгами. Чаще всего через банкоматы оплачиваются услуги ЖКХ, Интернета, платят за телефон, переводят деньги.
Каждый второй опрошенный сказал, что расплачивается картой за покупки в магазинах, но не очень часто. 75% опрошенных признались, что карта им нужна в основном для того, чтобы снимать наличные в банкоматах. «Это обусловлено тем, что еще во многих торговых и сервисных точках республики карточки к оплате не принимаются», – отмечается в сообщении пресс-службы банка.
По итогам первого полугодия 2012 года количество эмитированных международных платежных карт ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» составило 100 271, увеличившись по сравнению с тем же периодом 2011 года на 19,55%.