Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերին մնացել է 9 օր, և այսօր` հուլիսի 19-ին, ՀՀ սպորտի և երիտասարդության նախարար, ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը հանդիպեց լրագրողների հետ:
«Լոնդոնում մեր երկիրը կներկայացնի 25 մարզիկ, բնականաբար, մենք բոլորս էլ ցանկանում էինք, որ նրանց թիվն ավելի շատ լինի, սակայն ովքեր որ ձեռք են բերել ուղեգիր, մեդալներ նվաճելու մեծ շանսեր ունեն: Բայց ֆիասկոն` Ռոման Ամոյանի բացակայությունն է, շատ եմ ցավում, որ նա բաց է թողնելու այս Օլիմպիադան»,- ասաց Ռոստոմյանը:
Նրա կարծիքով, լոնդոնյան խաղերում Հայաստանի հավաքականն ունենալու է ավելի լավ մասնակցություն, քան Պեկինում էր, որտեղ հայ մարզիկները նվաճել են 6 բրոնզե մեդալ:
«Մենք արել ենք ամեն ինչ, որպեսզի մեր մարզիկները լավ մարզվեն ու պատրաստ լինեն Օլիմպիադային, հավաքներ են եղել ինչպես Հայատսանում, այնպես էլ արտերկրում»,- ավելցրեց նախարարը:
Հայաստանի մարզիկներից 14-ն այս պահին վերջին մարզումներն են անցկացնում արտերկրում, դա է պատճառը, որ Հայաստանից նրանց չեն ճանապարհի:

До начала Летней Олимпиады в Лондоне осталось 9 дней, и сегодня, 19 июля, министр спорта и по делам молодежи РА, генеральный секретарь НОКА Грачия Ростомянвстретился с журналистами.
“В Лондоне нашу страну представят 25 спортсменов, естественно, что все мы хотели, чтобы число спортсменов было больше. Радует только то, что мы точно знаем, что те, кому достались путевки на Олимпиаду, имеют много шансов завоевать медали. Я очень сожалею, что Роман Амоян не будет принимать участия в Олимпиаде”, – сказал Ростомян.
По его мнению, на олимпийских играх в Лондоне сборная Армении выступит лучше, чем в Пекине, где армянские спортсмены завоевали 6 бронзовых медалей.
“Мы сделали все возможное, чтобы наши спортсмены хорошо подготовились к этой Олимпиаде, были организованы сборы, как в Армении, так и за рубежом”, – добавил министр.
14 спортсменов олимпийской сборной в настоящее время проводят последние тренировки за рубежом. Олимпиада в Лондоне стартует 27 июля и завершится 13 августа.