«Արարատբանկ» ԲԲԸ-ն և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) հուլիսի 19-ին Երևանում ստորագրեցին 7 մլն դոլար արժողությամբ վարկային պայմանագիր, որը ստորագրել են բանկի գործադիր տնօրեն Աշոտ Օսիպյանն ու ՎԶԵԲ-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Վալերիու Ռազլոգը:
«Այս վարկային ծրագրի առանձնահատկությունն այն է, որ միջոցների ներգրավումն իրականացվում է ազգային դրամով, ինչը համապատասխանում է երկարաժամկետ վարկավորման վերաբերյալ հաճախորդների պահանջին»,-ասել է Ռազլոգը: Նա հայտնել է նաև, որ այդ վարկից 1 մլն դոլարը կուղղվի ագրոբիզնեսի շղթայի վարկավորմանը:
Իր հերթին Աշոտ Օսպիյանը հավելեց, որ բանկը ձեռնամուխ է եղել գյուղատնտեսության վարկավորման փորձնական ծրագրի իրականացմանը, որն այժմ «հետաքրքրում է մեզ»: Ըստ նրա, դրան ուղղված կլինի ընդհանուր առմամբ 3 մլն դոլար: Նա նաև շնորհակալություն հայտնեց ՎԶԵԲ մասնագետներին տեխնիկական աջակցության համար, ինչը թույլ կտա վարկերը տրամադրել ազգային դրամով, իսկ դա իր հերթին թույլ կտա բանկի վարկառուներին խուսափել արժութային ռիսկերից:
Աշոտ Օսիպյանը հայտնեց, որ վարկերը կտրվեն միջինը 14-15 տոկոս տարեկան տոկոսադրույքով, 5 տարի մարման ժամկետով կապիտալ ներդրումների դեպքում, և 3 տարով շրջանառու միջոցների դեպքում:

On July 19, Araratbank OJSC and European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) signed a loan agreement at the amount of USD 7 mln. The document was signed by the bank’s executive director Ashot Osipyan and the head of EBRD Resident Office in Yerevan Valeriu Razlog.
“The loans will enable the bank to attract AMD resources, thus meeting clients’ demands for long-term lending,” Mr. Razlog said, adding that AMD 1mln will be aimed at agriculture sector.
Mr. Osipyan, in turn, noted that the bank has launched implementation of the pilot project for the agriculture sector, with USD 3 mln. to be allocated for that. He further thanked for the technical assistance EBRD experts offered.
“The loans will be issued at an average of 14-15% per annum with 5 and 3 year terms for capital investments and circulating assets respectively,” Araratbank’s executive director said.