«Արարատբանկ» ԲԲԸ-ն և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) հուլիսի 19-ին Երևանում ստորագրեցին 7 մլն դոլար արժողությամբ վարկային պայմանագիր, որը ստորագրել են բանկի գործադիր տնօրեն Աշոտ Օսիպյանն ու ՎԶԵԲ-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Վալերիու Ռազլոգը:
«Այս վարկային ծրագրի առանձնահատկությունն այն է, որ միջոցների ներգրավումն իրականացվում է ազգային դրամով, ինչը համապատասխանում է երկարաժամկետ վարկավորման վերաբերյալ հաճախորդների պահանջին»,-ասել է Ռազլոգը: Նա հայտնել է նաև, որ այդ վարկից 1 մլն դոլարը կուղղվի ագրոբիզնեսի շղթայի վարկավորմանը:
Իր հերթին Աշոտ Օսպիյանը հավելեց, որ բանկը ձեռնամուխ է եղել գյուղատնտեսության վարկավորման փորձնական ծրագրի իրականացմանը, որն այժմ «հետաքրքրում է մեզ»: Ըստ նրա, դրան ուղղված կլինի ընդհանուր առմամբ 3 մլն դոլար: Նա նաև շնորհակալություն հայտնեց ՎԶԵԲ մասնագետներին տեխնիկական աջակցության համար, ինչը թույլ կտա վարկերը տրամադրել ազգային դրամով, իսկ դա իր հերթին թույլ կտա բանկի վարկառուներին խուսափել արժութային ռիսկերից:
Աշոտ Օսիպյանը հայտնեց, որ վարկերը կտրվեն միջինը 14-15 տոկոս տարեկան տոկոսադրույքով, 5 տարի մարման ժամկետով կապիտալ ներդրումների դեպքում, և 3 տարով շրջանառու միջոցների դեպքում:

19 Июль 2012 - 10:46 AMT
ОАО «Араратбанк» и Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) 19 июля в Ереване заключили кредитное соглашение на сумму 7 млн долларов. Документ подписали исполнительный директор банка Ашот Осипян и глава ереванского офиса Европейского банк реконструкции и развития (EBRD) Валериу Разлог.
«Отличием этого кредита является то, что он позволит банку привлечь ресурсы в драмах, что отвечает требованием клиентов по долгосрочному кредитованию», – отметил глава ереванского офиса EBRD. Он также сообщил, что 1 млн долларов из этого кредита будет направлен на кредитование всей цепочки агробизнеса.
В свою очередь Ашот Осипян добавил, что банк приступил к реализации пилотного проекта по кредитованию сферы сельского хозяйства, которая «сейчас интересна нам». По его словам, на это будет направлено в общей сложности 3 млн долларов. Банкир также поблагодарил за техническое содействие специалистов EBRD за разработку необходимых инструментов выдачи кредитов в нацвалюте, что позволит кредиторам ОАО «Араратбанк» избежать валютных рисков.
Как сообщил Ашот Осипян, кредиты будут выдаваться в среднем по 14-15% годовых, сроком на 5 лет в случае капитальных инвестиций, и на 3 года в случае инвестиций в оборотные средства.