19 Հուլիս 2012 - 10:48 AMT
Լոնդոնում Հայաստանի Հանրապետության պետական դրոշի բարձացման արարողությունը տեղի կունենա հուլիսի 22-ին: Այս մասին հայտնեց ՀՀ սպորտի և երիտասարդության նախարար, ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը:
«Հուլիսի 28-ին հանդիպում տեղի կունենա հայկական համայնքի հետ, իսկ 29-ին` Հայաստանի օրն է լինելու: Միջոցառումները տեղի կունենան Լոնդոնի հայկական եկեղեցու բակում, կներկայացվի հայկական մշակույթը, տեղի կունենա ցուցահանդես»,- ավելացրերց Ռոստոմյանը:
Նրա խոսքով, Օլիմպիական ավանում, որտեղ ապրելու է Հայաստանի հավաքականը, փորձել են ստեղծել հայկական միջավայր, որպեսզի մարզիկներն իրենց հարմարավետ զգան:
«Պետբյուջեից նախապատրաստական աշխատանքների համար տրամադրվել է 150 մլն դրամ: Օլիմպիական կոմիտեն ծախսել է անհամեմատ շատ: Նշեմ, որ ոսկե մեդալակիր դարձած մարզիկը պետության կողմից կպարգևատրվի 20 մլն դրամով, արծաթե և բրոնզե մեդալակիրները` համապատասխանաբար 15 և 10 մլն-ով»,- ասաց նա:
Իսկ Օլիմպիական չեմպիոն դարձած մարզիկը ՀԱՕԿ-ի կողմից կստանա 40 մնլ դրամ, 2-րդ և 3-րդ տեղերը` 30 և 15 մլն: Կպարգևատրվեն նաև մեդալակիրների մարզիչներն ու թիմի ողջ անձնակազմը:

Поднятие государственного флага Республики Армения в Лондоне состоится 22 июля. Об этом во время встречи с журналистами сообщил министр спорта и по делам молодежи РА, генеральный секретарь НОКА Грачия Ростомян.
“28 июля состоится встреча с представителями армянской общины, а 29 июля будет объявлен Днем Армении. Мероприятия состоятся во дворе армянского монастыря в Лондоне, будет представлена армянская культура, откроется выставка”, – добавил Ростомян.
По его словам, в Олимпийской деревне, где будет жить сборная Армении, в которой организаторы попытались создать армянскую среду, чтобы спортсмены чувствовали себя комфортно.
“Для подготовки из госбюджета Армении выделено 150 млн драмов. Олимпийский комитет потратил несравнимо больше. Отмечу, что золотой призер получит со стороны государства денежную награду в размере 20 млн драмов, а серебряные и бронзовые призеры – 15 и 10 млн драмов, соответственно”, – сказал он.
А спортсмен, ставший олимпийским чемпионом, получит от НОКА 40 млн драмов, награда за 2 и 3 места составит 30 и 15 млн драмов, соответственно. Будут награждены и тренеры призеров и весь состав команды.