Չնայած, որ Հայաստանի բանկային համակարգում գործում է իդեալական մրցակցություն, այնուամենայնիվ, «Արարատբանկ» ԲԲԸ-ին հաջողվում է մնալ այն բանկերի թվում, որտեղ չաշխատող վարկերի ցուցանիշը գտնում է ցածր մակարդակում: Այդ մասին հուլիսի 19-ին Երևանում հայտարարել է բանկի գործադիր տնօրեն Աշոտ Օսիպյանը: Ըստ նրա, «Արարատբանկ» ԲԲԸ-ի համեմատական առավելությունն այն է, որ օգտագործվում են ժամանակակից տեխնոլոգիաներ և պրոֆեսիոնալ մենեջմենք, բանկում գործում են նախաձեռնող երիտասարդ մասնագետներ, որոնք աշխատում են մրցունակության բարձրացման վրա:
Ամփոփելով առաջին կիսամյակի արդյունւքները՝ Աշոտ Օսպիյանը նշեց, որ բանկի զուտ շահույթը կազմել է 1,850 մլրդ դրամ, 10 տոկոսով ավելացել է հաճախորդների բազան՝ կազմելով ավելի քան 155 հազար: Բանկիրն ասել է նաև, որ կապիտալի շահույթի ցուցանիշը (ROE) կազմել է 28,3 տոկոս, իսկ ակտիվների շահութաբերության նորման (ROA) – 3 տոկոս է: Վարկային ներդրումների աճը հաշվետու շրջանում կազմել է 10 մլրդ դրամ՝ ապահովելով 26,3 տոկոս աճ, բաժանմունքների թիվը հասել է 41-ի, 9000 ավելացել է բանկի թողարկած պլաստիկ քարտերի քանակը:

Несмотря на то, что в банковской системе Армении действует идеальная конкуренция, тем не менее, ОАО «Араратбанк» удается оставаться в числе тех банков, у которых показатель «неработающих» кредитов находиться на низком уровне. Об этом 19 июля в Ереване заявил исполнительный директор банка Ашот Осипян. По его словам, сравнительным преимуществом ОАО «Араратбанк» является использование современных технологий и профессионального менеджмента, в банке действует группа инициативных молодых специалистов, которые работают над повышением его конкурентоспособности.
Подводя итоги первого полугодия, Ашот Осипян отметил, что чистая прибыль банка составила более 1, 850 млрд. драмов, на 10% увеличилась клиентская база, составив более 155 тыс. Банкир также сообщил, что показатель прибыли на капитал (ROE) составил 28,3%, а норма прибыльности активов (ROA) – 3%. Рост кредитных вложений за отчетный период составил 10 млрд драмов, обеспечив рост на 26.3%, число филиалов достигло 41, на 9000 увеличилось число эмитированных банком пластиковых карт.