Առաջին կիսամյակի արդյունքներով «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ին հաջողվել է կատարել իր առջև դրած խնդիրները՝ ապահովել աճի այնպիսի տեմպեր, որոնք թույլ կտան բանկին դուրս գալ առաջատար դիրքերի Հայաստանի ֆինանսական շուկայում: Այդ մասին հուլիսի 20-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսւոմ հայտարարել է Ամերիաբանկի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը՝ ամփոփելով բանկի գործունեության արդյունքներն առաջին կիսամյակում: «Բանկի ակտիվները տարեկան կտրվածքով աճել են 10 տոկոսով, իսկ տարեսկզբի համեմատ՝ 25 տոկոսով , ակտիվները կազմել են 222 մլրդ դրամ: Այդ ցուցանիշով բանկը երկրորդ տեղում է բանկային համակարգում»,-ասել է նա:
Իր հերթին «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի ֆինանսական տնօրեն Գևորգ Թարումյանը հավելեց, որ բանկի շահույթը հարկումից առաջ և հարկումից հետո տարեկան կտրվածքով ավելացել է 58 տոկոսով: «Եթե 2011թ. առաջին կիսամյակում մենք վեցերորդ տեղում էինք, ապա այսօր արդեն մենք 2-րդ տեղում ենք համակարգում»,-ասել է նա: Բանկիրը հավելել է, որ ընդհանուր առմամբ բոլոր ցուցանիշներով բանկը առաջատար դիրքերում է և ընդգրկված է Հայաստանի լավագույն բանկերի եռյակում»,- Ինչպես ասել է Գևորգ Թարումյանը, բանկի վարկային ներդրումներն այս կիսամյակում նախորդի համեմատ ավելացել են 32 տոկոսով, իսկ տարեսկզբի համեմատ՝ 12 տոկոսով: Հաճախորդներից ներգրավված միջոցները տարեկան կտրվածքով ավելացել են 27 տոկոսով, իսկ առաջին վեց ամսվա արդյունքում՝ 15 տոկոսով:
Ինչ վերաբերում է բանկի գործունեությանը, ապա, ըստ Տիգրան Ջրբաշյանի, բանկը մտադիր է գերակատարել ծրագրային ցուցանիշները միջինը 30 տոկոսով ընթացիկ տարվա ավարտին:

20 Июль 2012 - 09:37 AMT
По итогам первого полугодия ЗАО «Америабанк» удалось выполнить поставленные задачи – обеспечить такие темпы роста, которые позволять обеспечить банку передовые позиции на финансовом рынке Армении. Об этом 20 июля на пресс-конференции в Ереване заявил директор по линии развития ЗАО «Америабанк» Тигран Джрбашян, подводя итоги деятельности банка за первое полугодие. «Активы банка в годовом разрезе выросли на 10%, а по отношению к началу года – на 25%, величина активов составила порядка 222 млрд драмов. По этому показателю банк на втором месте в банковской системе», – сообщил он.
В свою очередь финансовый директор ЗАО «Америабанк» Геворг Тарумян добавил, что прибыль банка до налогообложения и после налогообложения в годовом разрезе увеличилась на 58%. «Если по итогам первого полугодия 2011 года мы были на шестом месте, то сегодня уже занимаем 2 место в системе», – подчеркнул он. В связи с этим банкир добавил, что в целом по всем основным показателям банк занимает лидирующие позиции и входит в тройку лучших банков Армении.
Как сообщил Геворг Тарумян, кредитные вложения банка по итогам в этом полугодии по сравнению с прошлым увеличились на 32%, а по отношению к началу года – на 12%. Привлеченные от клиентов денежные средства в годовом разрезе увеличились на 27%, а по итогам первых шести месяцев – на 15%.
Что же касается деятельности банка, то, по Тиграна Джрбашяан, банк намерен перевыполнить программные показатели в среднем на 30% по итогам текущего года.