Հայաստանի տնտեսությունն արդեն այսօր գրանցում է դրական միտումներ, այդ թվում` կառուցվածքի փոփոխման առումով, ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը` ամփոփելով 2012-ի առաջին կիսամյակի արդյունքները: «Կիսամյակն ամփոփում ենք տնտեսական ակտիվության7.8 տոկոսանոց ցուցանիշով»,-ասել է նա Երևանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Այս առնչությամբ գերատեսչության ղեկավարն առանձնացրել է դրական առաջխաղացումները արդյունաբերությունում, որտեղ առաջին կիսամյակի ընթացքում աճը կազմել է 13 տոկոս, լավ ցուցանիշներ են գրանցվել նաև գյուղատնտեսության ոլորտում` 8 տոկոս և արտահաման ոլորտում` 13.5 տոկոս, ինչպես նաև սպասարկման ոլորտում: Ընդհանուր առմամբ, բոլոր ոլորտներում, բացի շինարարությունից, դիտվում է դրական առաջխաղացում: «Կարծում եմ, որ նման միտումները կպահպանվեն նաև առաջիկա ամիսներին»,-ընդգծել է նա, հավելելով, որ նման առաջընթաց աճի հիմք կհանդիսանան ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող համապատասխան ծրագրերը:

Экономика Армении уже сегодня фиксирует положительные тенденции, в том числе и в плане изменения ее структуры, сказа министр экономики Армении Тигран Давтян, подводя итоги первого полугодия 2012 года. «Полугодие мы закрываем показателем экономической активности в 7,8%», – сказал он пресс-конференции в Ереване.
В связи с этим глава госведомства выделил положительные сдвиги в промышленности, где за первое полугодие рост составил 13%, хорошие показатели фиксируют сфера сельского хозяйства – 8% и экспорт – 13,5%, а также сфера услуг. В целом, по словам министра, во всех сферах, за исключением строительства, наблюдаются положительные сдвиги.
«Считаю, что подобные тенденции сохранятся и в ближайшие месяцы», – отметил он, добавив, что основой такого прогрессивного роста станут реализуемые правительством Армении соответствующие программы.