Այս տարվա ամռան ամիսներին մեկշաբաթյա հանգիստը Սևանա լճի ափին կկազմի 400, իսկ Ջերմուկում 510 ամերիկյան դոլար: Այդ մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց «Տաթև» տուրիստական ընկերության տնօրեն Առլեն Դավուդյանը :
Նրա խոսքով, Հայաստանի տարբեր հանգստավայրերում սենյակների վարձակալությունը սկսում է 6-7000 դրամից, իսկ բավարար պայմաններով սենյակները` 15.000 դրամից:
Ինչ վերաբերում է արտագնա տուրիզմին, ապա, գործակալության տնօրենի խոսքով, 100.000 դրամով, ավիատոմսը չհաշված, կարելի է 5 օր հանգստանալ Անթալիայում, կամ ավելի երկար` Վրաստանի կուրորտներում:
Ասուլիսի մյուս բանախոս, Հայաստանի սպառողների ազգային ասոցիացիայի նախագահ Մելիտա Հակոբյանը նշեց, որ Հայաստանի բնակիչների 70 տոկոսը հանգստի չի մեկնում, իսկ 2-3 տոկոսը մեկնում են արտագնա հանգստի: Վիճակագրական տվյալները կազմվել են ըստ ասոցիացիայի հարցումների: Այդ թվերը, ըստ նախագահի, խոսում են այն մասին, որ ՀՀ քաղաքացիների միջին կամ նվազագույն աշխատավարձը չի բավարարում, որպեսզի նրանք կարողանան տարվա մեջ գոնե մեկ անգամ հանգստանալ:

В летние месяцы этого года недельный отдых на берегу озера Севан обойдется в 400 долларов, а в Джермуке – 510. Об этом во время пресс-конференции сказал директор туристической компании “Татев” Арлен Давудян.
По его словам, в различных местах отдыха в Армении заем квартир начинается с 6-7 тысяч драмов в день, а комнаты с улучшенными условиями – с 15 тысяч драмов.
Что касается отдыха за рубежом, то за 100 000 драмов, не считая стоимости авиабилета, можно в течение пяти дней отдохнуть в Анталии, и чуть дольше – в Грузии.
Председатель Национальной ассоциации потребителей Армении Мелита Акопян отметила, что 70% жителей Армении не выезжают на отдых, а 2-3% предпочитают отдых за рубежом. Статистические данные составлены на основании опросов ассоциации.
Эти числа, по словам председателя, говорят о том, что средняя или минимальная заработная плата граждан Армении недостаточна для организации отдыха хотя бы раз в год.