2012-ի հունիսին 2011-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ «կաթնամթերք» ապրանքախմբում արձանագրվել է 0.1%, գնանկում: Ընդ որում, ինչպես հաղորդում է Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, ամսական կտրվածքով, գները նվազել են 1 տոկոսով: Վերջինս հիմնականում պայմանավորվել է խտացրած կաթի`4.1%, «Չանախ» և «Լոռի» պանրատեսակների` համապատասխանաբար 2.6%, 2.1%, յոգուրտի 1.0% գնանկումով: 2012թ. հունիսին մայիսի համեմատ թարմ կաթի և մածունի գները նվազել են 0.7%-ով:
Հանրապետության դիտարկված 10 քաղաքներում 2012թ. հունիսին մայիսի համեմատ կաթնամթերքի գները նվազել են 6.0-0.2%-ով (մայրաքաղաքում կաթնամթերքի գները նվազել են 0.7%-ով), իսկ մեկում գրանցվել է 3.1% գնաճ:

24 Июль 2012 - 08:11 AMT
В июне 2012 года по сравнению с аналогичным периодом 2011 года в товарной группе «молочные продукты» была зафиксирована 0,1%-ая дефляция. При этом, как сообщает Национальная статистическая служба, в месячном разрезе цены сократились на 1%. Это в основном обусловлено снижением цен на сгущенное молоко на 4,1%, сыры типа «Чанах» и «Лори» на 2,6% и 2,1% соответственно, а также йогурт – на 1%. В июне по сравнению с маем 2012 года цены на свежее молоко и мацуни снизились на 0,7%.
В 10 исследуемых городах республики в июне по сравнению с маем 2012 года цены на молочную продукцию сократились 6-0,2%, а в одном – повысились на 3,1%. При этом в столице цены сократились на 0,7%.