24 Հուլիս 2012 - 13:06 AMT
ՀԱՕԿ նախագահի ուղերձը Օլիմպիականներին. Ուզում եմ հավատալ, որ հուսախաբ չեք անի ու բարձր կպահեք Հայաստանի պատիվը
Հայաստանի Ազգային Օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը ողջույնի խոսք է հղել Հայաստանի Օլիմպիական հավաքականին:
«Հարգելի օլիմպիականներ: Լոնդոնում բազում մասնակիցների հետ մրցասպարեզներում նաև դուք պետք է ցույց տաք ձեր հմտությունները: Հուսով եմ, որ դուք կդրսևորեք անկոտրում կամք, հաղթանակի ձգտում և աչքի կընկնեք բարձր արդյունքներով, քանզի ինքներդ եք գիտակցում հաջողության կարևորությունը»,- ասել է Ծառուկյանը:
Նա նշել է, որ հայ մարզիկների մրցելույթներին ուշադրությամբ կհետևեն Հայաստանում և սփյուռքում. «Ուզում եմ հավատալ, որ հուսախաբ չեք անի, բարձր կպահեք Հայաստանի պատիվը: Դուք պետք է առաջնորդվեք օլիմպիական վեհ գաղափարներով, արդարացի խաղի սկզբունքներով, առանձնանաք օրինակելի վարքագծով և պահվածքով»:
«Նախորդ տարների ընթացքում բազմիցս խոստացել եք, որ համաշխարհային այդ գլխավոր մարզահանդեսում հավուր պատշաճի եք ներկայանալու և ձեր աժանի տեղն եք նվաճելու օլիմպիական պատվանդանի վրա: Կոչ եմ անում, արժանապատվորեն կատարեք ձեր առաքելությունը, գործի վերածեք ձեր խոստումները, որպեսզի զուր չանցնի մարզումներում թափած ձեր քրտինքը: Միլիոնավոր հայեր հույսերով ու հավատով սպասում են ձեր հաղթանակներին: Արդարացրեք սպասելիքները: Հաջողություն և հաղթանակ եմ մաղթում ձեզ»,- ընդգծել է ՀԱՕԿ նախագահը:
Օլիմպիական խաղերը Լոնդոնում կմեկնարկեն հուլիսի 27-ին: Հայաստանից առաջինը` հուլիսի 28-ին, ելույթ կունենան Հովհաննես Դավթյանը (ձյուդո), Արթուր Դավթյանը (մարմնամարզություն), Նորայր Բախտամյանը (հրաձգություն) և ամենայն հավանականությամբ` Անդրանիկ Հակոբյանը (բռնցքամարտ):

Председатель Национального олимпийского комитета Армении Гагик Царукян направил приветственное послание армянским спортсменам, участвующим в Олимпийских играх.
“Уважаемые олимпийцы, тренеры, специалисты.
Вместе с многочисленными участниками в Лондоне на спортивных площадках вы должны продемонстрировать ваши навыки. Я надеюсь, что вы продемонстрируете непоколебимую волю, стремление к победе и отличитесь высокими результатами, поскольку вы и сами осознаете важность успеха”, – сказал Гагик Царукян.
Он отметил, что за работой спортсменов и тренеров будут внимательно следить в Армении и диаспоре. “Хочу верить, что вы не разочаруете и будете высоко держать честь Армении. Вы должны руководствоваться великими олимпийскими идеями, принципами справедливой игры, отличаться примерным поведением.
В течение прошедших лет мы многократно говорили о том, чтобы предстать должным образом в этих играх и завоевать достойное место на олимпийском пьедестале. Я призываю с достоинством выполнить вашу миссию, осуществить ваши обещания, чтобы предпринятые усилия не прошли даром. Миллионы армян с надеждой и верой ждут ваших побед. Оправдайте их ожидания. Я желаю вам успехов и побед”, – сказал председатель НОКА.
Олимпийские игры стартуют в Лондоне 27 июля. 28 июля в Лондоне выступят четыре армянских спортсмена: Ованнес Давтян (дзюдо), Артур Давтян (гимнастика), Норайр Бахтамян (Стрельба), и Андраник Акопян (бокс).