Հայաստանում բենզինի և դիզվառելիքի ներկրմամբ ու իրացմամբ զբաղվող 7 տնտեսվարող սուբյեկտների մոտ իրականացված ստուգումների արդյունքում պարզ է դարձել, որ նրանցից 5-ի մոտ առկա են խախտումներ: Այս մասին հուլիսի 25-ին կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Շուկայի վերահսկողության պետական տեսչության պետը:
Լևոն Խալիկյան. «Մենք այդ ընկերությունների աշխատանքները կասեցրել ենք այնքան ժամանակով, քանի դեռ նրանք չեն շտկել այդ թերությունները»,-ասել է նա: Ըստ նրա, Պետական տեսչությունը սկսել է ստուգումները այս տնտեսվարող սուբյեկնտներում 2011թ երկրորդ կիսամյակում և ակտիվորեն աշխատել է նաև ընթացիկ տարվա առաջին տարեկեսին, ինչի արդյունքում տուգանքի ընդհանուր գումարը կազմել է մոտ 5.5 մլն դրամ, ընդհանուր առմամբ, ստուգման է ենթքարկվել 80 բենզալցակայան:
Այդ թվում` «Ռոբերտ Նորայրի Մարտիրոսյանը»` 100 000 դրամ, «Արմեն և ընկերները» `100 000 դրամ, «Տիգրան Գրիգորյան և ընկերները»`100 000 դրամ, ինչպես նաև «Կամօյլը»`1.3 մլն դրամ և «Սիթի Պետրոլ Գրուպը»` 1 մլն դրամ: Ընդ որում, խախտումներ են հայտնաբերվել նաև «Միկա Քորփորեյշնում» և «Տորնադոյում»:
Այս համատեքստում Խալիկյանն ընդգծել է, որ ստուգումներն իրականացվում են ըստ սահմանված գրաֆիկի, որը տեղակայված է Շուկայի վերահսկողության պետական տեսչության պաշտոնական կայքում, ինչպես նաև քաղաքացիների կողմից թեժ գծով ստացվող բողոքների հիման վրա: «Բենզինին ջուր խառնել հնարավոր չէ, սակայն ընկերությունները «Ռեգուլյար» բենզինը վաճառում են որպես «Պրեմիում» և «Սուպեր»` գերշահույթ ստանալու նպատակով»,-ասել է նա: Միաժամանակ, ըստ նրա, բացահայտված խախտումներից են նաև բաց թողնվող բենզինի չափագրման ու հայերենով մակնշմանը, բացահայտվել է նաև, որ թույլատրելի 20 լիտրում 50 գրամ շեղման փոխարեն հայտնաբերվել է 250 գրամ:
Կառույցի ղեկավարը խոստացել է, որ այս ռիսկային ոլորտում ստուգումները կրելու են հետևողական բնույթ` նպատակ ունենալով վերահսկել ոլորտում աշխատող տնտեսվարող սուբյեկտներին:

По итогам проведенных проверок в семи хозяйствующих субъектов, занимающихся импортом и реализацией бензина и дизтоплива в Армении, в пяти из них были выявлены нарушения. Об этом 25 июля в ходе пресс-брифинга сообщил начальник Государственной инспекции по защите рынка и прав потребителей Министерства экономики Армении Левон Халикян. «Мы пресекли работу этих компаний до тех пор, пока они не исправили эти недочеты», – сказал он.
По его словам, Госинспекция приступила к проведению проверок в этих хозяйствующих субъектах со второй половины 2011 года и активно работала на протяжении первого полугодия текущего года, в результате чего общий размер штрафа составил порядка 5,5 млн. драмов, в целом же было проверено 80 бензоколонок. Среди них – индивидуальный предприниматель «Роберт Норайрович Мартиросян» – 100 000 драмов, ООО «Армен и друзья» – 100 000 драмов, ООО «Тигран Григорян и друзья» – 100 000 драмов, а также ООО «Камоил» – 1,3 млн драмов и ООО «Сити Петрол Груп» – 1 млн. драмов. При этом нарушения не были выявлены в компаниях «Мика Корпорейшн» и «Торнадо».
В этом контексте Левон Халикян отметил, что проверки осуществляются согласно установленному графику, размещенному на официальном сайте Государственной инспекции по защите рынка и прав потребителей, а также на основе поступающих по горячей линии жалоб от граждан. «Воду в бензин подмешать невозможно, однако компании продают бензин марки «Регуляр» под маркой «Премиум» и «Супер» для получения сверхприбыли», – сказал он. Одновременно, по его словам, выявленные нарушения касались замера отпускаемого бензина и маркировки на армянском языке, а также несоответствия по отклонению в бензине октанового числа – вместо допустимого отклонения в 50 гр на 20 литров, было выявлено до 250 гр.
Начальник структуры пообещал, что проверки в этой рискованной сфере будут носить последовательный характер с целью контроля над работающими в ней хозсубъектами.