Հայաստանում գազի իրացմամբ զբաղվող 187 տնտեսվարող սուբյեկտներ, արդեն տեղադրել են բաշխիչ աշտարակներ իրենց ավտոմոբիլային գազալցակայաններում: Այդ մասին հուլիսի 25-ին ճեպազրույցում հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության շուկայի վերահսկողության պետական տեսչության պետ Լևոն Խալիկյանը: «Իրավիճակն այդ ոլորտում բարելավվել է տարեսկզբի համեմատ, երբ ընդամենը 5 ընկերություն էր բաշխիչ աշտարակ տեղադրել»,-ասել է նա:
Ըստ նրա, 60 տնտեսվարողներ արդեն համապատասխան պայմանագիր են կնքել ընկերությունների հետ այլ աշտարակների արտադրության և տեղադրման վերաբերյալ: Ինչ վերաբերում է մյուս ընկերություններին, ապա, ինչպես հավաստիացրել է տեսչության պետը, եթե դրանք անգործության մատնվեն, այդ 38 տնտեսվարող սուբյեկտների աշխատանքը կդադարեցվի: Հայաստանում գործում է 251 տնտեսվարող սուբյեկտ, որոնք զբաղվում են գազի իրացմամբ 310 գազալցակայանների միջոցով: Տուգանքների ընդհանուր թիվը այդ ոլորտում կազմել է շուրջ 80 մլն դրամ:

187 хозсубъектов, занимающихся реализацией газа в Армении, уже установили необходимые распределительные башни на своих автомобильных газозаправочных станциях (АГЗС). Об этом 25 июля в ходе пресс-брифинга сообщил начальник Государственной инспекции по защите рынка и прав потребителей Министерства экономики Армении Левон Халикян. «Ситуация в этой сфере намного улучшилась, поскольку по сравнению с началом года, когда всего 5 компаний установили распределительные башни», – подчеркнул он.
При этом, по его словам, 60 хозсубъектов уже заключили соответствующий договор с компаниями по производству и установке этих башен. Что же касается остальных компаний, то, как заверил начальник Госинспекции, в случае их бездействия работа этих 38 хозсубъектов будет приостановлена.
На территории Армении в целом действует 251 хозсубъектов, занимающихся реализацией газа посредством 310 автомобильных газозаправочных станций (АГЗС).