«Սոչի-2014» Կազմկոմիտեի նախագահ Դմիտրի Չեռնիշենկոն հուլիսի 26-ին կմասնակցի Լոնդոնի 2012թ. Օլիմպիական կրակի էստաֆետին, հաղորդում է sochi2014.com-ը: Նա կվազի բրիտանական մայրաքաղաքի կենտրոնական հատվածով` օլիմպիական էստաֆետն ընդունելով Դանիայի թագաժառանգ Ֆրեդերիկից, և այն կփոխանցի Samsung Electronics-ի նախագահ Յոնգ Կյուն Շինին:
Սրանք արդեն չորրորդ խաղերն են, որոնց ժամանակ Դմիտրի Չեռնիշենկոն կկրի Օլիմպիական կրակը. մինչ այդ նա մասնակցել է Վանկուվերի և Պեկինի էստաֆետներին, ինչպես նաև Ինսբրուքում առաջին պատանեկան Օլիմպիական խաղերի էստաֆետին:
Հունաստանում վառված Օլիմպիական կրակը Մեծ Բրիտանիա է ժամանել 2012թ. մայիսի 18-ին, որպեսզի 70-օրյա ճանապարհորդություն կատարի: Էստաֆետի անցկացման ողջ ընթացքում Օլիմպիական կրակը, որը խորհրդանշում է խաղաղությունը, միասնությունն ու բարեկամությունը, կկրեն 8000 ջահակիրներ:

25 Июль 2012 - 10:55 AMT
Президент Оргкомитета “Сочи-2014” 26 июля примет участие в эстафете Олимпийского огня 2012 года в Лондоне
Президент Оргкомитета "Сочи-2014" Дмитрий Чернышенко 26 июля примет участие в эстафете Олимпийского огня 2012 года в Лондоне, сообщает sochi2014.com.
Он пробежит по центральной части биртанской столицы, приняв олимпийскую эстафету от Кронпринца Дании Фредерика и передаст факел президенту Samsung Electronics Йонгу Кюну Шину.
Это будут уже четвертые игры, на которых Дмитрий Чернышенко пронесет Олимпийский огонь – до этого он участвовал в Эстафетах Ванкувера и Пекина, а также в Эстафете первых Юношеских Олимпийских игр в Инсбруке.
Зажженный в Греции Олимпийский огонь прибыл в Великобританию 18 мая 2012 года, чтобы совершить 70-дневное путешествие. За все время проведения Эстафеты Олимпийский огонь, символизирующий мир, единство и дружбу, будут нести 8 000 факелоносцев.