Հուլիսի 26-ին կայացած կառավարական նիստի ժամանակ որոշում է կայացվել «Լուսակերտ Բիոգազ Փլանթ-ի» կողմից 300 միլիոն դրամը գերազանցող ապրանքների ներմուծման դեպքում մաքսային մարմինների կողմից հաշվարկված ավելացված արժեքի հարկի գումարների վճարման ժամկետը մինչև երեք տարի ժամկետով հետաձգումը մերժելու մասին:
Ինչպես հաղորդել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, տվյալ որոշումը պայմանավորված է նրանով, որ ընկերությունն արդեն 2008-ին ձեռք է բերել անհրաժեշտ սարքավորումներ, իսկ կառավարությունը հետին թվով վարկային արտոնություններ չի տրամադրում: Ավելին, նախարարի խոսքով, ընկերությունն արդեն կառավարության կողմից 6 ամիս ժամկետով աջակցություն ստացել է «Ժամանակավոր ներկրում» ռեժիմում:
Այս առնչությամբ Տիգրան Դավթյանը հավելել է, որ անհարժեշտ է վերահսկողություն սահմանել կառավարական աջակցության ծրագրերի նկատմամբ, որպեսզի ընկերությունները հստակորեն իրականացնեն իրենց պարտականությունները: Հակառակ դեպքում, ինչպես հայտարարել է նախարարը, տուգանքներ կկիրառվեն:

Правительство Армении на заседании 26 июля отказало компании “Лусакерт Биогаз Плант” продлить уплату НДС в рамках инвестиционной программы в случае импорта оборудования на сумму более 300 млн драмов.
Как сообщил министр экономики Армении Тигран Давтян, данное решение обусловлено тем, что компания уже в 2008 году приобрела необходимое оборудование, а задним числом правительтсво не выдает налоговых льгот. Более того, по словам министра, компания уже получила от правительства содействие по другому режиму “Временный импорт” сроком на 6 месяцев.
В связи с этим Тигран Давтян добавил, что необходим контроль над правительственными программами по оказанию содействия, чтобы компании четко выполняли свои обязательства. В противном случае, как заявил министр, будут применены штрафы.