Այս տարի Հայաստանում ծիրանի լավ բերք կա, ինչի արդյունքում երկրից արտահավել է 12 130 տոննա` 2011-ի 7300 տոննայի դիմաց: Այս մասին հուլիսի 26-ին հանրապետության կառավարության մամլո կենտրոնում հայտարարել է երկրի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը:
Ինչ վերաբերում է մթերման գործընթացին, ապա 2011-ին վերամշակող ընկերությունների կողմից գնվել է 2830 տոննա ծիրան, իսկ այս տարի այդ թիվը կազմել է 6150 տոննա: «Ծիրանի բերքահավաքը դեռևս շարունակվում է և այդ ցուցանիշը կավելանա»,-ընդգծել է նախարարը:
Միաժամանակ, Կարապետյանի խոսքով, Հայաստանում այս տարի սպասվում է դեղձի և խնձորի լավ բերք, որոնց գնման և արտահանման գործընթացը կկազմակերպվի ըստ արժանվույն:

В этом году в Армении хороший урожай абрикосов, в силу чего из страны уже экспортировано 12 130 тонн против 7300 тонн абрикосов за весь 2011 год. Об этом 26 июля в пресс-центре правительства республики сообщил министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян.
Что же касается процесса закупа, то в 2011 году со стороны перерабатывающих компаний было закуплено 2 830 тонн абрикосов, а в этом году это число составило 6 150 тонн. «Сбор урожая абрикосов еще продолжается, и этот показатель будет еще больше», – отметил министр.
Одновременно, по словам Серго Карапетяна, Армения в этом году ожидает хороший урожай персиков и яблок, процесс закупа и экспорта которых также будут организованы на должном уровне.