2012-ին ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունն ակնկալում է խաղողի բերքի 6 տոկոսով աճ: Այս մասին հուլիսի 26-ին հանրապետության կառավարության մամլո կենտրոնում հայտարարել է երկրի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը:
Ինչ վերաբերում է խաղողի մթերման գներին, ապա նախարարն ասել է, որ դրանք կհայտարարվեն սեպտեմբերին: «Համոզված եմ, որ խաղողի մթերման գինը այս տարի ավելի ցածր կլինի, քան նախորդ տարի»,-հավաստիացրել է Կարապետյանը:
2011-ին խաղողի գնման գինը միջինում կազմում էր 120-130 դրամ:
Այս առնչությամբ նախարարը հավելել է, որ ընդհանուր առմամբ, բուսաբուծության ոլորտը, որը հանրապետության համար բավականին կարևոր է, այս տարի ապահովում է աճի լավ ցուցանիշներ: 2012-ի առաջին կիսմայակի արդյունքների համաձայն, աճն այստեղ կազմել է 28 տոկոս:

26 Июль 2012 - 09:50 AMT
В 2012 году Министерство сельского хозяйства Армении ожидает рост урожая винограда на 6%. Об этом 26 июля в пресс-центре правительства республики сообщил министр сельского хозяйства РА Серго Карапетян.
Что же касается закупочных цен на виноград, то глава министерства сказал, что они будут объявлены в сентябре.
«Уверен, что закупочная цена на виноград в этом году будет не ниже прошлогодней», – заверил Серго Карапетян.
Закупочная цена на виноград в 2011 году в среднем составила 120-130 драмов.
В связи с этим, министр добавил, что в целом сфера растениеводства, которая является достаточно важной для республики, в этом году обеспечивает хорошие показатели роста. По итогам первого полугодия 2012 года рост здесь составил 28%.