Շահերի պաշտպանության ու աջակցության կենտրոնը 10 ամիսների ընթացքում ստացել է 1580 բողոք, հայտնել է Երևանի կենտրոնի տնօրեն Մարատ Ատովմյանը: Ըստ նրա, 176 բողոքը կամ բողոքների 10 տոկոսը կոռուպցիոն ռիսկերի հետ կապված բողոքներն են, ընդ որում Կենտրոնին հաջողվել է 42 գործը լուծել ի շահ քաղաքացիների:
Ինչպես հայտնել է Մարատ Ատովմյանը, 31 գործ ուղարկվել է դատարան, իսկ 21 գործ՝ այլ իրավական մարմիններ:
Միաժամանակ Կենտրոնը մշակել է և կառավարությանն ու խորհրդարանին է առաջարկել երկրում կոռուպցիայի կրճատմանն ուղղված օրեսնդրական նախաձեռնությունը:
Ինչ վերաբերում է Կենտրոնի ստացած բողոքներին, ապա առաջին տեղում քաղաքացիների դժգոհությունն է, կապված քաղաքապետարանի, Անշարժ գույքի կադաստրի, սոցապա մարմինների, ոստիկանության աշխատանքի հետ: Ընդ որում, ինչպես նշել է Երևանի Կենտրոնի տնօրենը, գործնականում բողոք չակ կրթական ու բժշկական հաստատությունների հետ կապված, չնայած ռիսկի գործոնների առկայությանը:

1580 complaints were filed to the Advocacy and Assistance Center of Yerevan (ACC) over the last 10 months, according to the center director Marat Atovmyan.
As he noted, 176 (10%) out of those were complaints of corruption risks, with 42 cases solved in favor of complainants. 31 cases were directed to the court, 211 to other legislative bodies.
Also, ACC developed 19 anti-corruption legislative initiatives, further submitting them to the government of Armenia and the National Assembly.
Complaints as to the activity of Yerevan Municipality, real estate cadastre, social services, Police departments topped the list, with nearly no complains filed concerning educational and medical institutions, ACC director said.