Պաղեստինի Օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Ջեբրիլ Ռաջուբը շնորհակալություն է հայտնել ՄՕԿ-ին իսրայելցի մարզիկների հիշատակին լռության րոպեից հրաժարվելու համար, որոնք 40 տարի առաջ զոհվեցին պաղեստինցի գրոհայինների հարձակման արդյունքում:
Ռաջուբը նամակ է գրել, որտեղ գովել է ՄՕԿ նախագահին «սպորտը» չքաղաքականացնելու համար:
ՄՕԿ նախագահ Ժակ Ռոգեն այս շաբաթ հարգել է 11 զոհված մարզիկների հիշատակը, երբ Օլիմպիական ավանում բարձրացրել են դրոշը, սակայն մերժել է Իսրայելի իշխանությունների բազմաթիվ խնդրանքները խաղերի բացման արարողության մեջ շտկումներ կատարելու վերաբերյալ, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
1972թ. Մյունխենի Օլիմպիադայում պաղեստինցի գրոհայինները «Սև սեպտեմբեր» խմբավորումից պատանդ վերցրեցին Իսրայելի հավաքականի անդամներին: Հարձակման և անհաջող ոստիկանական գործողության արդյունքում 11 մազրիկ զոհվեց:

27 Июль 2012 - 08:51 AMT
Олимпийский комитет Палестины поблагодарил МОК за отказ проводить минуту молчания в память об израильских спортсменах
Глава Олимпийского комитета Палестины Джебриль Раджуб поблагодарил международный Олимпийский комитет за отказ проводить на церемонии открытия лондонской Олимпиады минуту молчания в память об израильских спортсменах, погибших 40 лет на играх в Мюнхене при нападении палестинских боевиков.
Раджуб написал письмо, в котором похвалил главу МОК за то, что тот не стал "политизировать спорт".
"Спорт – это мост любви и мира между народами. Он не должен быть фактором разделения и распространения расизма".
Президент МОК Жак Рогге на этой неделе почтил память 11 атлетов при подъеме флага в олимпийской деревне, но отклонил неоднократные просьбы властей Израиля внести коррективы в церемонию открытия игр, которая запланирована на пятницу, передает ИТАР ТАСС.
На Олимпиаде 1972 года в Мюнхене палестинские боевики из группировки "Черный сентябрь" взяли в заложники членов израильской сборной. Жертвами нападения и неудачной полицейской операции стали 11 олимпийцев.