Հայկական ARMENIA WINE ընկերությունը արծաթե մեդալ է ստացել «Աշխարհի լավագույն մուսկատները» միջազգային մրցույթում, որն անցել է հուլիսին ֆրանսիական Լանգդոկ Ռուսյիոն տարածաշրջանում: Մրցույթում ներկայացված են եղել 234 մուսկատի գինիներ աշխարհի 24 երկրներից՝ Ֆրանսիայից, Իտալիայից, Գերմանիայից, Ավստրիայից, Բրազիլիայից և այլն:«Հաղթանակն այս հեղինակավոր մրցույթում մեծ նշանակություն ունի համաշխարհային շուկայում հայկական գինիները առավել ճանաչելի դարձնելու համար»,-հուլիսի 28-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ARMENIA WINE ընկերության գլխավոր խորհրդատու Ժան-Բատիստ Սուլանը: Ըստ նրա, Հայաստանը բոլոր շանսերն ունի ներկայացնելու համար իր գինիները համաշխարհային շուկայում, քանի որ դրա համար երկրում առկա են 4 անհրաժեշտ պայմանները՝ կլիման, հողը, խաղողի տեսակներն ու մարդկային գործոնը:
Ֆրանսիացի մասնագետները, որոնք աշխատում են ARMENIA WINE-ում արդեն մեկ տարի, ներմուծում են գինեգործության լավագույն ավանդույթները, այդ թվում՝ խաղողի այգիների ճիշտ մշակումը, երբ մեկ հա 20-30 տոննայի փոխարեն պետք է ստանալ ընդամենը 5 տոննա խաղող, ինչը թույլ կտա մի քանի անգամ բարելավել արտադրվող խաղողի որակը և հասցնել այն միջազգային չափանիշների:
Իր հերթին ընկերության տնօրեն Արթուր Հարությունյանը հավելեց, որ հայկական գինին տարածելու համար ՀՀ կառավարությանը կից արդեն ստեղծվել է համապատասխան Խորհուրդ, որն էլ կզբաղվի երկրում գինեգործության ռազմավարության իրականացմամբ:

28 Июль 2012 - 08:42 AMT
Впервые мускатное вино компании ARMENIA WINE получило серебряную медаль на международном конкурсе во Франции
Армянская компания ARMENIA WINE получила серебряную медаль на ведущем международном конкурсе «Лучшие мускаты мира», который прошел в июле во французском регионе Лангдок Русийон. На конкурсе было представлено 232 мускатных вин из 24 стран мира – Франции, Италии, Германии, Австрии, Бразилии и иных.
«Победа в этом ведущем международном конкурсе имеет большое значение для повышения узнаваемости армянских вин на мировом рынке», – сказал 28 июля на пресс-конференции в Ереване главный консультант компания ARMENIA WINE Жан-Батист Сулан. По его словам, у Армении есть все шансы для представления своих вин на мировом рынке, поскольку у страны есть для этого четыре основных условия: климат, земля, сорт винограда и человеческий фактор.
Французские специалисты, которые работают в ARMENIA WINE уже год, внедряют лучшие традиции виноделия, среди которых – правильное возделывание виноградных садов, когда вместо 20-30 тонн с одного га необходимо получать всего 5 тонн, что позволит в несколько раз улучшить качество производимого вина и довести до международных стандартов.
В свою очередь директор компании Артур Арутюнян добавил, что для продвижения армянских вин при правительстве Армении уже создан соответствующий Совет, который и будет заниматься реализацией стратегии развития виноделия в стране.