Զարգացող երկրների ընկերությունները, ի տարբերություն զարգացած շուկաների, համարում են, որ խոշոր սպորտային միջոցառումները շատ մեծ դեր ունեն ներդրումների ներգրավման գործում՝ հաղորդում է Գրանթ Թորնթոնի Միզազգային գործարար զեկույցը (IBR): Հետևաբար, զարգացած երկրները առավել մեծ ջանքեր պետք է գործադրեն այս միջոցառումներից օգուտ քաղելու և գործարար շրջանակների աջակցությունը ձեռք բերելու համար:
2012-ի Օլիմպիական խաղերի մեկնարկի առիթով IBR հետազոտությունը բացահայտում է, թե որքան ավելի մեծ նշանակություն են հաղորդում նման միջոցառումների ներդրումներ գրավելու ունակությանը զարգացող շուկաներում: Օրինակ՝ Լատինական Ամերիկայում այդպես են կարծում հարցված ընկերությունների ղեկավարների 74 %-ը, BRIC (Բրազիլիա, Ռուսաստան, Հնդկաստան և Չինաստան) շուկաների ընկերությունների 54%-ը: Ի տարբերություն նրանց` զգալիորեն նվազ ցուցանիշներ են գրանցվել Եվրոպական միությունում՝ 42%, Հյուսիսային Ամերիկայում՝ 44% և միայն 36% Մեծ յոթնյակի երկրներում:
Գրանթ Թորնթոն Մեծ Բրիտանիայի գլխավոր տնտեսագետ Ստեֆան Գիֆորդը մեկնաբանում է՝ «Հայտնի է, որ հյուրընկալող երկիրը միշտ առավելություն ունի սպորտային հաղթանակների տեսանկյունից, բայց նաև ակնհայտ է ներդրումներ գրավելու նրա առավելությունը: Զարգացող երկրների համար նման մասշտաբի սպորտային միջոցառումները դառնում են ցուցափեղկ՝ հնարավորություն տալով դուրս գալ համաշխարհային շուկա, ցուցադրել և վաճառել միանգամայն այլ հարթակներում: Զարգացած երկրների համար նրանք թերևս նույնպես նոր հնարավորություններ են ընձեռում, սակայն դրանց դիտարկում են որպես ներդրումների ներգրավման մեծ գործընթացի միայն մի մասնիկ:
Իհարկե, հասկանալի է, որ զարգացած երկրներն արդեն ունեն այն տարածքները, շինությունները, տրասպորտային և տեխնոլոգիական միջոցները, որ անհրաժեշտ են ցանկացած խոշոր միջոցառում հյուրընկալելու համար: Եվ նոր ենթակառուցվածքներ ստեղծելու համար այդ երկրներում արվող ներդրումների ծավալները զգալիորեն ավելի սահմանափակ են, քան, օրինակ, Չինաստանում և Բրազիլիայում»:
Այնուամենայնիվ, Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերի մեկնարկից մեկ շաբաթ առաջ էլ Միացյալ Թագավորության գործարարները (հարցվածների 61%) մեծ ոգևորությամբ էին խոսում ներդրումների ներգրավման մասին: Ի դեպ, այս խաղերի հյուրընկալող երկրի կառավարությունն ակնկալում է առաջիկա 4 տարիներին 13 միլիարդ ֆունտ ծավալի տնտեսական օգուտ քաղել խաղերից, որից 6 միլիարդը բաժին է ընկնում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներին:
Ստեֆան Գիֆորդն ավելացնում է՝ «Խոշոր միջազգային սպորտային միջոցառումներ հյուրընկալելու մրցավազքում հաղթելու համար երկիրը պետք է կարողանա համոզել հասարակությանն ու գործարարներին, որ ակնկալվող օգուտը էականորեն կարդարացնի ծախսերը: Մեր հետազոտությունը մատնանշում է, որ ներկայումս զարգացած շուկաների համար համոզիչ լինելը շատ ավելի դժվար է»:
IBR-ը նաև ցույց է տալիս, որ հենց վերջերս մեծ սպորտային միջոցառումներ հյուրընկալած, կամ հյուրընկալելու պատրաստվող երկրների գործարարներն են առավել լավատես ներդրումների հարցում (բացառությամբ Չինաստանի, որտեղ Պեկինի 2008 թ-ի Օլիմպիական խաղերի թողած ժառանգության ծավալը շարունակում է մնալ չբացահայտված): Բրազիլիայի, որ 2014-ին հյուրընկալելու է ՖԻՖԱ-ի աշխարհի գավաթի խաղերը, իսկ 2016-ին՝ Օլիմպիական խաղերը, գործարարների 83%-ը հավատում է, որ սպորտը մեծ դեր ունի ներդրումների գրավման գործում: Նրանց հետ համակարծիք են այս տարվա Եվրոպայի առաջնությունն ընդունած Լեհաստանի գործարարների 82%, և 2010-ին ՖԻՖԱ-ի աշխարհի գավաթի խաղերը հյուրընկալած Հարավային Աֆրիկայի գործարարների 78%-ը:

Businesses in emerging markets most value the ability of big sporting events to attract investment to their economies, whilst counterparts in developed economies view them as less important, according to new research from the Grant Thornton International Business Report (IBR). As a result, developed economies must work hard to maximize the economic opportunity these events present and win support from businesses.
With the 2012 Olympic Games opening ceremony, the IBR reveals the extent to which developing economies place greater importance on major sporting events in attracting inward investment. In Latin America, almost three quarters (74%) of business leaders believe major sporting events are important in attracting investment to their economy and across the BRIC nations over half (54%) hold this view. By contrast, far fewer businesses in the EU (42%) and North America (44%) believe in the ability of big sporting events to attract investment, dropping to just over one in three (36%) in the G7.
Stephen Gifford, Chief Economist at Grant Thornton UK, said: “It is well known that a home advantage can improve the medal haul from major sporting competitions but the IBR research shows that it can also bring in additional investment. Holding a major sporting event gives an emerging economy a global shop window, allowing it to present and market what it has to offer to a massive worldwide audience. For more established economies, international sporting competitions are still a great opportunity, but appear to be just one element of a much bigger offensive to attract investment.
“It’s also more often the case that developed economies will have the venues, transport and technology infrastructure already in place for any major event. Capital investment to build new infrastructure is therefore much more limited in these economies, compared with the level of investment required in emerging markets such as China and Brazil.”
However, with less than a week to go until the start of the 2012 Olympic Games in London, businesses in the UK are far more enthusiastic than their G7 counterparts – 61% say big sporting events are important for attracting investment. Indeed, the UK government anticipates that the London Olympics will bring £13bn of economic benefits over the next four years – £6bn in the form of foreign direct investment.
Stephen Gifford added: “A big part of winning the race to host big international sporting events is convincing the public and businesses that the benefits will outweigh the obvious costs. Our research suggests that developed economies have to work a lot harder than emerging economies to make a convincing case.”
The research also indicates that business leaders in those economies which have recently held, or are soon to hold, major sporting events are more bullish about the investment they bring (the exception is China, where the legacy of the 2008 Olympic Games in Beijing remains unclear). Business leaders in Brazil which is gearing up to host the 2014 FIFA World Cup and 2016 Olympic Games show the greatest faith in sport’s ability to deliver investment (83%). Business leaders in Poland (82%) – host of this year’s European Championships – and South Africa (78%) – FIFA World Cup 2010 are also positive in this regard, according to a press release.