Սաուդյան Արաբիան ներկայացնող ձյուդոիստուհի Վոյդան Ալի Սերայ Աբդուլռահիմ Շահերքանին իրավունք է ստացել հանդես գալու ազգային հագուստով: Այդ մասին հայտնել է «Ալ Ջազիրա» գործակալությունը:
Ավելի վաղ Ձյուդյի միջազգային ֆեդերացիան, ելնելով անվտանգության նկատառումներից, կտրականապես դեմ էր, որ մարզուհիները հանդես գան հիջաբով: Սակայն, մարզուհին հայտարարեց, որ այդ դեպքում կհրաժարվի մասնակցել Օլիմպիադային:
Արդյունքում ՄՕԿ-ն ու Ձյուդոյի միջազգային ֆեդերացիան հաշտվեցին այդ մտքի հետ և թույլ տվեցին Վոյդան Ալի Սերայ Աբդուլռահիմ Շահերքանիին և վազորդ Սարա Աթթարին հատուկ տիպի հիջաբ կրել: Ճիշտ է, չի ճշտվոմ, թե դա ինչ է նշանակում և հատկապես ինչ տեսք պետք է ունենա հիջաբը:
Վոյդան Ալի Սերայ Աբդուլռահիմ Շահերքանին և վազորդ Սարա Աթթարը Սաուդյան Արաբիան ներկայացնող առաջին կին մարզիկներն են, որ մասնակցում են Օլիմպիադային:

Дзюдоистка из Саудовской Аравии Войдан Али Серай Абдулрахим Шахеркани добилась права выступать на соревнованиях в национальной одежде. Об этом сообщает агентство Аль-Джазира.
Ранее Международная федерация дзюдо, ссылаясь на соображения безопасности, была категорически против того, чтобы дзюдоистка из Саудовской Аравии выступала на олимпийских соревнованиях в хиджабе. Однако спортсменка заявила, что в таком случае она откажется от участия в Олимпиаде.
В результате МОК и Международная федерация дзюдо сдались и пошли на встречу Войдан Али Серай Абдулрахим Шахеркани, разрешив ей носить хиджаб особого вида. Правда, при этом они не уточнили, что это значит и как именно будет выглядеть такой хиджаб.
Дзюдоистка Войдан Али Серай Абдулрахим Шахеркани и бегунья Сара Аттар – первые в истории Саудовской Аравии женщины, вошедшие в олимпийскую делегацию страны.