Սաուդյան Արաբիան ներկայացնող ձյուդոիստուհի Վոյդան Ալի Սերայ Աբդուլռահիմ Շահերքանին իրավունք է ստացել հանդես գալու ազգային հագուստով: Այդ մասին հայտնել է «Ալ Ջազիրա» գործակալությունը:
Ավելի վաղ Ձյուդյի միջազգային ֆեդերացիան, ելնելով անվտանգության նկատառումներից, կտրականապես դեմ էր, որ մարզուհիները հանդես գան հիջաբով: Սակայն, մարզուհին հայտարարեց, որ այդ դեպքում կհրաժարվի մասնակցել Օլիմպիադային:
Արդյունքում ՄՕԿ-ն ու Ձյուդոյի միջազգային ֆեդերացիան հաշտվեցին այդ մտքի հետ և թույլ տվեցին Վոյդան Ալի Սերայ Աբդուլռահիմ Շահերքանիին և վազորդ Սարա Աթթարին հատուկ տիպի հիջաբ կրել: Ճիշտ է, չի ճշտվոմ, թե դա ինչ է նշանակում և հատկապես ինչ տեսք պետք է ունենա հիջաբը:
Վոյդան Ալի Սերայ Աբդուլռահիմ Շահերքանին և վազորդ Սարա Աթթարը Սաուդյան Արաբիան ներկայացնող առաջին կին մարզիկներն են, որ մասնակցում են Օլիմպիադային:

A female Saudi Arabian judo fighter will be allowed to compete while wearing a hijab, a Saudi Olympic Committee spokesman said Monday, July 30, according to CNN.
Razan Baker noted that International Olympic Committee, International Judo Federation and Saudi officials had agreed that Wojdan Shaherkani could wear a headscarf during her matches.
Shaherkani had signed an agreement with Saudi Olympics officials that she could compete only if she wears "correct and approved" clothing that "sticks to Islamic principles," Baker said. This year is the first time every nation competing in the Olympics is sending women as well as men. Saudi Arabia was the last country to announce that it would send female athletes.
Her father, Ali, was adamant that he would not let his daughter compete if she must remove her hijab, he told the Saudi newspaper Al Watan on Monday.
Shaherkani, 16, is scheduled to compete Friday. Her photo on the Saudi team's Olympics website shows her with a scarf that covers her hair but not her face.