սերմարտադրության զարգացման» վերաբերյալ, այսօրվա դրությամբ գյուղացիները բախվել են մի խնդրի հետ, երբ էլիտար ցորենի սերմերը, որ բաժանվել են գյուղացիներին, սպասված բերքը չեն տվել: Այդ մասին հուլիսի 31-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսւոմ հայտարարել է Ագրարագյուղացիական միավորման ղեկավար Հրաչյա Բերբերյանը: «Մենք որոշել ենք դիմել երկրի նախագահին ու վարչապետին գյուղացիներին աջակցելու խնդրանքով՝ որպեսզի նրանց անվճար ոռոգման ջուր տրամադրվի, ինչպես նաև որակյալ սերմացու հաջորդ տարի»,-ասել է նա:
Ինչպես պարզաբանել է մասնագետը, գյուղնախարարությունը խախտել է ՀՀ «Սերմերի մասին օրենքը», որի համաձայն երկիր ներկրվող ցորենի սերմացուն պետք է երեք տարի ադապտացիոն շրջան անցնի երկրի կլիմայական պայմաններում: «Միայն երկրորդ տարում սերմերը կարող են իրենց հատկությունները դրսևորել տվյալ կլիմայում»,-ասել է նա: Ավելին, ըստ Բերբերյանի, Հայաստան ներկրված էլիտար ցորենի 8 տեսակներից 6-ը չեն գրանցված ռեգիստրում և երբեք չեն աճեցվել հանրապետության տարածքում: «Պաշտոնյաները, ձեռքերը քշտած, բերել են այն, ինչ նրանց տվել են»,-ասել է նա:
Բացի այդ, Բերբերյանին չի գոհացնում ներկրովղ ցորենի պարկերի վրայի մակնշումը, որտեղ գյուղացու համար հարկավոր տեղեկությունների պակաս կա, նույնիսկ «ԳՈՍՏ»-ն է բացակայում: «Այդ մակնշումը կարող է գործել միայն ՌԴ տարածքում, այն չի համապատասխանում միջազգային չափանիշներին, ես չեմ հասկանում, թե ինչպես այն կարող էր անցնել սահմանը»,-ասել է մասնագետը:
Այդպիսով, հայ գյուղացին, ստանալով ցորենի էլիտար սերմեր, այսօր չի կարողանում բերքը հավաքել, քանի որ ցողունները նույնիսկ 20 սմ չեն հասնում, և երաշտն այստեղ կապ չունի, քանի որ այս տարի Հայաստանում բավականին բարենպաստ են կլիմայական պայմանները, գյուղնախարարությունն ուղղակի արդարանում է: Հրաչյա Բերբերյանը կոչ է անում իշխանություններին փորձագիտական հանձնաժողով ստեղծել անկախ մասնագետներից, գյուղացիներից, ինչպես նաև կոչ է անում ռուսական կողմին ևս պատասխանատվության կանչել ի դեմս ՌԴ փոխվարչապետ Վիկտոր Զուբկովի «այս գործի մեղավորներին» գտնելու համար:

31 Июль 2012 - 08:16 AMT
Несмотря на то, что правительства Армении подготовило очень хорошую программу по «Развитию семеноводства и производства семян пшеницы на 2010-2014 годы», тем не менее, на сегодняшний день сельчане столкнулись с проблемой, когда розданные им семена элитарной пшеницы не дали должного урожая.
Об этом 31 июля на пресс-конференции в Ереване заявил глава Аграрно-крестьянского объединения Грачья Берберян. «Мы решили обратиться к президенту страны и премьеру для того, чтобы оказать поддержку сельчанам – бесплатно предоставить оросительную воду, а также качественные семена в следующем году», – сказал он.
Как пояснил специалист, Министерство сельского хозяйства Армении нарушило закон РА «О семенах», согласно которым импортируемые в страну семена зерновых культур должны на протяжении трех лет пройти адаптационный период к климатическим условиям страны. «Только на второй год семена проявляют свои свойства по отношению к климату», – сказал он. Более того, по словам Берберян, из импортируемых в Армению 8 сортов элитарной пшеницы 6 сортов не зарегистрированы в регистре и никогда не сеялись на территории республики. «Чиновники, засучив рукава, привезли то, что им всучила», – сказал он.
Помимо этого, у главы Аграрно-крестьянского объединения вызывает недоразумение маркировка на мешках импортируемой пшеницы, где не содержится нужной фермеру информации, даже отсутствует ГОСТ. «Эта маркировка может действовать только на территории РФ, она не соответствует международным стандартам, я не понимаю, как она могла пройти через границу», – отметил специалист.
Таким образом, армянские сельчане, получившие элитарные семена пшеницы, сегодня не могут ее собрать, поскольку ростки не доходят даже до 20 см, и в этом вовсе не виновата засуха, поскольку в этом году в Армении достаточно благоприятные климатические условия, Минсельхоз же просто оправдывается. В связи с этим Грачья Берберян призывает власти страны создать экспертную комиссию из независимых специалистов, фермеров, а также призвать к ответственности и российскую сторону в лице вице-премьера РФ Виктора Зубкова, чтобы «найти виновных» в этом деле.