Այսօրվա դրությամբ Հայաստանում արտադրվող ձկնաբուծական արտադրանքի հիմնական իրացման շուկան Ռուսաստանն է, սակայն այստեղ տնտեսվարող սուբյեկտները հանդիպում են որոշակի արգելքների: Այս մասին հուլիսի 31-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է հայ ձկնաբույծների միավորման գործադիր տնօրեն Արթուր Աթոյանը: «Մենք չենք կարող գնային առումով մրցակցել ձկնային արտադրանքի հետ, որը ռուսական շուկա է ներմուծվում Թուրքիայից և Նորվեգիայից»,-ասել է նա:
Միաժամանակ, ըստ մասնագետի, հարևան Վրաստանը գնում է հայկական ձկնարտադրանքը դրա բարձր որակի համար, սակայն այդ գործընթացը կայուն և զանգվածային բնույթ չի կրում:
Արթուր Աթոյանը այս խնդրի լուծումը տեսնում է ձկնաբուծության ոլորտում աշխատող տնտեսվարող սուբյեկտների համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու մեջ, սակայն այս ոլորտը բավականին ռիսկային է: Մասնավորապես, ըստ նրա, բանակցություններ են տարվում, որպեսզի աջակցություն տրամադրվի ՀՀ կառավարության կողմից, ինչպես նաև, որպեսզի կոմբանկերի կողմից տրամադրվող վարկերն ավելի ցածր տոկոսադրույքով տրամադրվեն:

31 Июль 2012 - 10:42 AMT
На сегодняшний день основным рынком сбыта произведенной в Армении рыбоводческой продукции является Россия, однако здесь хозсубъекты встречаются с определенными барьерами. Об этом 31 июля на пресс-конференции в Ереване сказал исполнительный директор Союза армянских рыбоводов Артур Атоян. «Мы не можем конкурировать по цене с рыбной продукцией, которая поступает на российский рынок из Турции и Норвегии », – сказал он.
Одновременно, по словам специалиста, соседняя Грузия закупает армянскую рыбную продукцию в силу ее высокого качества, однако эти поставки не носят устойчивый и массовый характер, а лишь являются отдельными и частными партиями.
Артур Атоян видит решение такой проблемы в создании благоприятных условия для работы хозяйствующих субъектов рыболовной сферы, которая является достаточно рискованной. В частности, по его словам, ведутся переговоры по оказанию содействия со стороны правительства Армении, а также для предоставления кредитов со стороны комбанков по более низким процентным ставкам.