Հայաստանի սփյուռքի նախարարությունը հուլիսի 26-ին նամակ էր հղել էկոնոմիկայի նախարարություն ազգային ավիափոխադրող «Արմավիայի» այն հայտարարության առնչությամբ, որ վերջինս պատրաստ է լրացուցիչ չվերթեր իրականացնել Սիրիայի ուղղությամբ միայն, եթե կառավարությունը յուրաքանչյուր տոմսի համար 100 հազար դրամ հատկացնի:
Ինչպես հայտնել են PanARMENIAN.Net-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունում, նախարարությունը պատրաստ է աջակցել դեպի Սիրիա լրացուցիչ չվերթերի իրականացմանը: Էկոնոմիկայի նախարարությունում գտնում են, որ այդ խնդրի լուծման համար հարկավոր է ներգրավել նաև այլ կառույցներ, մասնավորապես ֆինանսների նախարարությանը, Քաղավիացիայի գլխավոր վարչությանը և շահագրգիր այլ կողմերի:
Ավելին, էկոնոմիկայի նախարարությունում հավելել են, որ վերջնական որոշումը պետք է կայացնի կառավարությունը:

On July 26, Armenian Ministry of Diaspora filed a note to Economy Ministry, regarding Armavia Armenian airline company’s readiness to operate additional flights to Syria, only if RA government pays AMD 100 thous. for each ticket.
“RA Economy Ministry stands ready to contribute to the problem solution. The ministry stresses the need for involvement of other institutions such as Finance Ministry, Civil Aviation General Department and other parties concerned in the settlement of the problem,” PanARMENIAN.Net reporter was told at the ministry.