2012թ. հունվար-հունիսին Հայաստանում տնտեսական ակտիվության ճշգրտված ցուցանիշն աճել է 7,8 տոկոսով 2011թ. նույն շրջանի համեմատ, ասել է Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը: «Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշները Հայաստանում բավականին համոզիչ են»,-ասել է նա կառավարության նիստից առաջ :
Ըստ նրա, զգալի արդյունքներ են գրանցվել արդյունաբերության ոլորտում՝ 13 տոկոս աճ, գյուղատնտեսության մեջ՝ 8,1 տոկոս, դեռևս ցածր են ցուցանիշները շինարարության ոլորտում, սակայն այստեղ ևս աճ կա բնակչության միջոցների ներգրավման հաշվին: Վաչե Գաբրիելյանը հավելել է, որ առաջին 7 ամիսների արդյունքում աճ է գրանցվել նաև ծառայությունների ոլորտում՝ 12 տոկոս: «Եթե դա դիտարկենք տնտեսական աճի համադրությամբ, ապա այդ ցուցանիշը կկազմի 6-6,5 տոկոս ֆինանսների նախարարության գնահատականով»,-ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է գնաճին, ապա, ըստ Վաչե Գաբրիելյանի, 2012թ. ավարտին ակնկալվում է եթե նախատեսված նպատակային գնաճից ոչ ցածր, ապա առնվազն շատ մոտ ցուցանիշ՝ 4 տոկոս: Նա հիշեցրել է, որ ամսական կտրվածքով գնանկումը կազմել է 1,5 տոկոս, իսկ 2011թ. հուլիսի համեմատ գնաճը կազմել է 2,2 տոկոս :
Ըստ 2012թ. բյուջեի տնտեսական աճը Հայաստանում նախատեսվում է 4,2 տոկոս, իսկ գնաճը կկազմի մոտ 4±1,5 տոկոս:

По итогам января-июня 2012 года уточненный показатель экономической активности Армении увеличился на 7,8% по сравнению с аналогичным периодом 2011 года, сказал министр финансов Армении Ваче Габриелян. «Показатели экономической активности Армении достаточно убеждающие», – сказал он перед началом заседания правительства.
По его словам, значительные результаты зафиксированы в сфере промышленности – рост на 13%, сельском хозяйстве – на 8,1%, пока низки показатели в сфере строительтсва, но и здесь зафиксирован прогресс за счет привлечения средств населения. В связи с этим Ваче Габриелян добавил, что рост по итогам первых 7 месяцев был зафиксирован и в сфере услуг – на 12%. « Если мы рассмотрим в соотношении к экномическому росту, то этот показатель составит порядка 6-6,5% по оценке Минфина», – сказал он.
Что же касается показателя инфляции, то, по словам Ваче Габриеляна, в Армении по итогам 2012 года ожидается если не ниже целевого, то очень близкий к целевому показателю уровень инфляции – 4%. При этом он напомнил, что в месячном разрезе в Армении была зафиксирована дефляция на уровне 1,5%, а в июле 2012 года по сравнению с тем же периодом 2011 года инфляция составила – 2,2%.