Երևանը գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակվելու և Հայ գրատպության 500-ամյակի կապակցությամբ, ինչպես նաև հայ-ուկրաինական գրական կապերի զարգացման և Ուկրաինայում հայկական գրական ժառանգության տարածման գործում զգալի ավանդ ունենալու համար «Վսեսվիտ» համաշխարհային գրականության ամսագրի գլխավոր խմբագիր Յյուրի Միկիտենկոն, գլխավոր խմբագրի տեղակալ Դմիտրի Դրոզդովսկին և պատասխանատու քարտուղար Նինա Խարչուկը պարգևատրվել են ՀՀ մշակույթի նախարարության Ոսկե մեդալով: Այս մասին հայտնում է ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքը:
Հիշեցնենք, որ մարտի 22-ին Հայաստանի գրողների միությունում գրականության սիրահարների դատին հանձնվեց ուկրաինական «Վսեսվիտ» ամսագրի հոբելյանական հատուկ համարը: Այնտեղ ներառված է հայ դասական և ժամանակակից գրողների ստեղծագործությունների ընտրանին: Ամսագրի առաջին էջում են նաև Հայաստանի և Ուկրաինայի նախագահների ողջույնի խոսքերը: Համարը ներկայացվել էր Հայաստանում Ուկրաինայի մշակույթի օրերին:

2 Август 2012 - 12:02 AMT
В связи c провозглашением Еревана мировой столицей книги и 500-летием армянского книгопечатания, за вклад в развитие армяно-украинских литературных связей главный редактор украинского литературного журнала “Всесвiт” Юрий Микитенко, а также его заместитель Дмитрий Дроздовский и ответственный секретарь журнала Нина Харчук награждены Золотой медалью Министерства культуры РА. Об этом сообщает сайт министерства.
Напомним, что 22 марта в Союзе писателей Армении на суд любителей литературы был представлен специальный юбилейный номер украинского журнала “Всесвiт”. Мероприятие прошло в рамках Дней культуры Украины в Армении.
В специальный номер включены избранные произведения армянских классических и современных писателей. На первой странице журнала опубликованы приветственные речи президентов Армении и Украины.