ԲՀԿ մամլո քարտուղար Տիգրան Ուրիխանյանը մեկնաբանել է լեգենդար ծանրորդ Յուրի Վարդանյանի քննադատությունը ԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հասցեին, որտեղ Վարդանյանը խոսել է Ծառուկյանի ոչ պրոֆեսիոնալ լինելու մասին:
«Կառաջարկեի, որ պարոն Վարդանյանը, երբ բնակվում էր ԱՄՆ-ում, այն ժամանակ մտածեր ծանրորդների նախապատրաստման մասին, նպաստեր իրավիճակի բարելավմանը, ջանքեր գործադրեր, որ մեր մարզական աշխարհում, մասնավորապես, այդ մարզաձևում, տիրի պրոֆեսիոնալիզմն ու բարձր մարզական պատրաստվծությունը»,-ասել է նա ասուլիսում:
Ինչ վերաբերում է լրագրողի այն հարցին, թե ինչպես է նա գնահատում մեր թիմի ելույթները Օլիմպիադայում, Ուրիխանյանն ասել է. «Շատ եմ ուզում ապրել այն բերկրանքը, որ ունենում են այն երկրների քաղաքացիները, որոնց մարզիկները վերադառնում են հաղթանակով»: «Ես մաղթում եմ մեր մասնակիցներին հաջողություն, եռանդ, ամուր կամք ու մրցանակներ»:
Ըստ նրա, երբ հայ մարզիկները վերադառնան, համապատասխան կառույցներն ի դեմս ֆեդերացիաների ու ԱՕԿ-ի կքննարկեն նրանց ելույթներն ու գնահատականներ կտան, որից հետո նա, մասնագետ չլինելով սպորտի ոլորտում, կկարողանա իր անձնական կարծիքը հայտնել Օլիմպիադայում Հայաստանի հավաքականի ելույթների մասին:

Пресс-секретарь партии “Процветающая Армения” (ППА) Тигран Уриханян прокомментировал критику легендарного армянского тяжелоатлета Юрия Варданяна в адрес главы Национального олимпийского комитета (НОК) Гагика Царукяна, в котором он отметил его непрофессионализм.
“Предложил бы, чтобы господин Варданян в период жизни в США обращался бы к подготовке тяжелоатлетов, занимался улучшением ситуации, осуществлял инвестиции, прилагал усилия, чтобы в нашем спортивным мире, в частности представителях этого вида спорта, был профессионализм и высокая спортивная подготовка”,- заявил он на пресс-конференции в Ереване.
Что касается вопроса журналистов, как он оценивает выступление армянских спортсменов на Олимпиаде, Уриханян ответил: “Я очень хочу пережить то ликование, которое переживают граждане тех стран, чьи спортсмены возвращаются с победой. “Я желаю участвующим в соревнованиях нашим спортсменам удачи, энергии, крепкой воли и призов”.
По его словам, когда армянские спортсмены вернутся с Олимпиады, соответствующие структуры в лице федераций и Национального олимпийского комитета (НОК) обсудят их выступления и дадут свою оценку, после чего он, дилетант в спортивной сфере, сможет высказать свое личное мнение о выступлении сборной Армении на Олимпиаде.