17-ամյա չինացի ջրացատկորդը Մինսյա Վուն Օլիմպիադայում Ցե Խիի հետ տարած փայլուն հաղթանակից հետո սարսափելի նորություններ է իմացել: Ինչպես հայտնում է ՌԲԿ-ն, պարզվել է, որ մարզուհու ծնողները թաքցնում էին նրանից այն փաստը, որ Օլիմպիադային նախապատրաստվելու ընթացքում մահացել են նրա տատիկներն ու պապաիկները, և որ մայրը արդեն տևական ժամանակ է տառապում է քաղցկեղով:
Այդ ամենի մասին Վուն չի իմացել մինչ Օլիմպիադայում հաղթանակի օրը: Այս պատմությունը թեժ բանավեճ է բացել Չինաստանում, որտեղ սպորտը ազգային արժեք է: Չինացի ատլետները, որպես կանոն, մարզվում են խիստ պայմաններում, ընտանիքից հեռու, իսկ Վուն սկսել է մարզվել 6 տարեկանից:
Վուի հայրը խոստովանել է, որ Օլիմպիադայում հաղթանակի բերկրանքը շատ ծանր է տրվել նրա դստերը: «Մենք վաղուց ենք հաշտվել նրա հետ, որ նա ամբողջովին մեզ չի պատկանում: Ես նույնիսկ չեմ համարձակվել մտածել ընտանեկան երջանկության մասին»,-փոխանցում է Yahoo Sports!-ը:

2 Август 2012 - 11:24 AMT
Лишь после победы на Олимпиаде 17-летней китаянке сообщили о смерти ее бабушек и дедушек, а также о раке у матери
17-летняя китайская прыгунья в воду Минься Ву после блестящей победы на Олимпийских играх в Лондоне в паре с Це Хи (синхронные прыжки, 3 м) узнала ужасные новости. Как передает РБК, оказалось, что родители спортсменки скрывали от нее тот факт, что во время подготовки к Олимпиаде умерли ее бабушки и дедушки,и что ее мама уже долгое время борется со страшным заболеванием – врачи обнаружили у нее рак молочной железы.
Обо всем этом спортсменка не знала на протяжении очень долгого времени, пока не победила на Олимпиаде. Эта история вызвала жаркую дискуссию в Китае, где спорт является национальным достоянием. Китайские атлеты, как правило, тренируются в жестких условиях, вдали от семьи, а сама Ву начала тренироваться в возрасте 6 лет. Отец спортсменки признал, что триумф на Олимпиаде дался его дочери непросто. "Мы давно смирились с тем, что она не принадлежит нам полностью. Я даже и думать не смел наслаждаться семейным счастьем", – цитирует слова отца спортсменки Yahoo Sports!
А ее мать заявила, что сообщила о своей болезни дочке лишь потому, что у нее сейчас – стадия ремиссии.