Սիրիայում բավականին բարդ իրավիճակ է ստեղծվել, որը կարելի է բնութագրել որպես քաղաքացիական պատերազմ, հայտարարեց արաբագետ Արաքս Փաշայանը լրագրողներին: «Իրավիճակը Սիրիայում կարևոր է մեզ համար, քանի որ ըստ պաշտոնական տվյալների, այնտեղ բնակվում են մոտ 100 000 հայեր, իրավիճակը բարդ է հատկապես Հալեպի ու Դամասկոսի բնակիչների համար»,-ասել է նա:
Արաբագետը նշել է, որ վերջերս համայնքն առավել համախմբված է դարձել, հատկապես Հալեպում, որտեղ բնակիչները շատ խնդիրներ ունեն՝ արդեն թանկացել է հացն ու վառելիքը: «Սակայն, ոչ բոլորը կարող են գալ Հայաստան, քանի որ շատերի համար դժվար է վաճառել ողջ ունեցվածքն ու գալ, նույնիսկ չեն կարող օգտվել «Արմավիայի» լրացուցիչ չվերթից, նրանք հայտնվել են ֆինանսական ու հոգեբանական խնդրի առջև»,-նշել է նա:
Իր հերթին Առևտրաարդունաբերական պալատի գործադիր տնօրեն` Արայիկ Վարդանյանը հայտարարեց, որ ԱԱՊ նախագահ Մարտին Սարգսյանի հրահանգով ստեղծվել է Սիրիահայ գործարարների աջակցության կենտրոն, նրանց համար, ով կցանկանա հայրենադարձվել ու սեփական գործը բացել: Հայաստանի ԱԱՊ-ն նաև անվաճ խորհրդատվություն կտրամադրի գործարարներին հարկային ու մաքսային ոլորտների վերաբերյալ, անշաժ գույքի ձեռք բերման, փաստաթղթերի ձևակերպման հարցերում: Ավելին, ըստ Վարդանյանի, հավաքված տվյալների հիման վրա կպատրաստվի սիրիահայ գործարարներին աջակցության փաթեթ, որը կներկայացվի կառավարությանը համապատասխան որոշում կայացնելու համար, այդ թվում արտոնությունների տրամադրման հարցում:
Արայիկ Վարդանյանը նաև հայտնեց, որ ԱԱՊ-ին դիմողներ արդեն եղել են, սակայն այդ մարդիկ առաջին հերթին պետք է լուծեն կացարանի հարցը, և հետո միայն մտածեն բիզնեսի մասին ու դիմեն ԱԱՊ-ին խորհրդատվության համար: ԱԱՊ կարելի է դիմել՝ Երևան, Խանջյանի 11 հացեով, հեռ. 58-08-29, 52-89-59, 56-01-84 ներքին 105, 56-01-81 ներքին 124:
Վարդանյանը նաև հավելեց, որ այսօրվա դրությամբ հարցն այն է, կմնան այդ մարդիկ Հայաստանում, թե ոչ: «Ժամանած 3000 սիրիահայերի միայն 10 տոկոսն է մտադիր հաստատվել Հայաստանում»,-ասել է նա:

В Сирии сложилась достаточно сложная ситуация, которую можно охарактеризовать как «гражданская война», сказала арабист Аракс Пашаян. «Ситуация в Сирии важна для нас, поскольку по официальным данным там проживает порядка 100 000 армян, ситуация сложна особенно для тех, которые проживают в Алеппо и Дамаске», – сказала она. Одновременно специалист добавила, что в последнее время наблюдается сплоченность членов общины, особенно в Алеппо, жители встречаются с множеством проблем – уже подорожал хлеб и горючее. «Однако не все могут перебраться в Армению, поскольку многим трудно продать имущество и приехать, даже не могут воспользоваться дополнительным рейсом «Армавиа», они встали перед финансовой и психологической проблемой», – отметила она.
В свою очередь исполнительный директор Торгово-промышленной палаты Армении Араик Варданян заявил, что по приказу председателя ТПП Мартина Саргсяна накануне создан Совет по оказанию содействия сирийским бизнесменам, которые хотят перебраться в Армению и начать здесь свое дело. ТПП Армении будет предоставлять бесплатные консультации сирийским бизнесменам в налоговой и таможенной сферах, приобретении недвижимости, оформления необходимых документов. Более того, как сообщил Варданян, по итогам собранных данных будет подготовлен пакет по оказанию неотложного содействия сирийским бизнесменам и представлен на рассмотрение в правительство Армении для принятия соответствующих решений, в числе которых предоставление налоговых льгот.
Исполнительный директор также сообщил, что в ТПП уже поступали обращения, однако эти люди в первую очередь решают вопросы жилья, а потом уже намерены заниматься бизнесом и обратиться в ТПП за консультациями. Контакты ТПП Армении – Ереван, ул. Ханджана 11, тел. 58-08-29, 52-89-59, 56-01-84 внут. 105, 56-01-81 внут. 124.
Араик Варданян также добавил, что на сегодняшний день стоит вопрос в том, что останутся ли эти люди в Армении или нет. «Из прибывших 3000 всего лишь 10% желают остаться в Армении», – сказал он.