Բելառուս մուրճի նետող Իվան Տիխոնը հեռացվել է Օլիմպիադայի մասնակցությունից դոպինգ-նմուշի կրկնակի հետազոտության արդյունքում, որը վերցվել է 2004-ին:
Այդ մասին հաղորդել է Բելառուսի կառավարության փոխվարչապետ Անատոլի Տոզիկը, ում մեջբերում է «Ռ-Սպորտը»:
Թեթև ատլետիկայի ներկայացուցիչները պայքարը սկսելու են օգոստոսի 3-ին: «Թեթև ատլետիկայի մեր ֆեդերացիան ստիպված էր Լոնդոնի Օլիմպիադայի մրցումներից հանել մուրճի նետող Իվան Տիխոնին: Դա արվել է Թեթև ատլետիկայի միջազգային ֆեդերացիայի պահանջով: Նրա որոշումը հիմնվել է Տիխոնի դոպինգ-նմուշի կրկնակի վերլուծության վրա, որը վերցվել է 8 տարի առաջ Աթենքի Օլիմպիադայում»,- հաղորդել է Տոզիկը:
Նա նաև նշել է, որ ներկա Օլիմպիադայից առաջ վերցված նմուշները ցույց են տվել մարզիկի օրգանիզմի բացարձակ մաքրությունը և բարձրագույն պարգևի համար պայքարելու նրա պատրաստվածությունը:

3 Август 2012 - 08:00 AMT
Белорусский метатель молота Иван Тихон отстранен от участия в Олимпиаде на основании повторного исследования допинг-пробы, взятой в 2004 году.
Об этом сообщил вице-премьер правительства Белоруссии Анатолий Тозик, которого цитирует “Р-Спорт”. Представители самого медального вида программы игр – легкой атлетики – начинают борьбу 3 августа.
“Наша федерация легкой атлетики вынуждена была снять с соревнований лондонской Олимпиады выдающегося метателя молота Ивана Тихона. Сделано это по требованию Международной федерации легкой атлетики. Решение последней основывалось на повторном анализе допинг-пробы Тихона, взятой, подчеркиваю, 8 лет назад на Олимпиаде в Афинах”, – сообщил Тозик.
Он также отметил, что пробы, взятые перед нынешней Олимпиадой, показали абсолютную чистоту организма спортсмена и его готовность бороться за высшую награду.