Սիրողական բռնցքամարտի միջազգային ասոցիացիան (AIBA) մերժել է Բելառուսի պատվիրակության բողոքը Լոնդոնի Օլիմպիադայում բելառուս Սերգեյ Կորնեևի և ադրբեջանցի Թեյմուր Մամեդովի միջև քառորդ եզրափակիչ մենամարտի արդյունքի հետ կապված: Այդ մասին հաղորդում է Associated Press-ը:
Այդ մարտում հաղթանակը «լրացուցիչ միավորներով» շնորհվել է Մամեդովին` չնայած մենամարտի ընթացքում Կորնեևի ակնհայտ առավելությանը:
Պետք է նշել է, որ 2011-ին BBC-ի Newsnight հաղորդումը բացահայտել էր Ադրբեջանի կողմից World Series Boxing (WSB) միջազգային կազմակերպությանը միլիոնավոր դոլարներ վճարելու ապացույցներ: WSB-ն պրոֆեսիոնալ լիգա է` ստեղծված AIBA-ի կողմից:
Newsnight հաղորդման լրագրողները, անցկացնելով սեփական հետաքննություն, հանգել են եզրակացության, որ Ադրբեջանի ներկայացուցիչները մի քանի մլն դոլար են վճարել WSB-ին 2012-ի Օլիմպիադայում ադրբեջանցի մարզիկների հաղթանակի համար:

6 Август 2012 - 12:19 AMT
Международная ассоциация любительского бокса (AIBA ) отклонила протест делегации из Белоруссии на результат четвертьфинального поединка турнира по боксу на Олимпиаде в Лондоне между белорусом Сергеем Корнеевым и представителем Азербайджана Теймуром Мамедовым, выступающими в категории до 91 кг. Об этом сообщает Associated Press.
В этом бою победа "по дополнительным показателям" была присуждена Мамедову, несмотря на явное преимущество Корнеева по ходу поединка.
Следует отметить, что в 2011 году передача BBC Newsnight обнаружила свидетельство тайных выплат миллионов долларов из Азербайджана международной организации World Series Boxing (WSB), которая является профессиональной лигой, созданной AIBA.
Журналисты программы Newsnight, проведя собственное расследование, пришли к выводу, что представители Азербайджана заплатили несколько миллионов долларов WSB в качестве взятки за победу азербайджанских спортсменов на Олимпиаде-2012.
По их информации, деньги были получены в обмен на гарантию того, что азербайджанские боксеры выиграют две золотые медали на Олимпийских играх 2012 года в Лондоне.