Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը և Եվրոպական ներդրումային բանկի Արևելյան քաղաքականության և Կենտրոնական Ասիայի բաժանմունքի ղեկավար Հեյնս Օլբերսը ստորագրել են 6,5 մլն եվրոյի վարկային համաձայնագիր «Հայաստանի փոքր համայնքների ջրային ծրագրի մասին»:
Ինչպես հայտնել է ստորագրումից հետո Վաչե Գաբրիելյանը, ծրագրի նպատակը 17 բնակավայրերի ջրամատակարարման բարելավումն է Տավուշի, Լոռու, Շիրակի, Գեղարքունիքի, Կոտայքի, Սյունիքի, և Վայոց Ձորի մարզերում: Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է «Հայջրմուղ» ՓԲԸ-ի կողմից օգտագործվող օբյեկտների վերանորոգում և արդիականացում: «Ընդհանուր առմամբ նախատեսվում է բարելավել շուրջ 300 հազար սպասարկվող բնակիչների ջրամատակարարումը»,- նշել է նախարարը:
Գաբրիելյանի խոսքով, ծրագրի իրականացման վարկը կազմում է 21,7 մլն եվրո, որից 6,5 մլնը տրամադրում է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը, 7,6 մլն-ը գրանտի տեսքով` Եվրամիությունը, իսկ 6,5 մլն եվրոն հատկացնում է Եվրոպական ներդրումային բանկը: Գաբրիելյանը հավելել է, որ դրանից բացի 1,1 մլն եվրո աջակցություն կա դոնոր- կազմակերպությունների կողմից:
Ֆինանսների նախարարը հաղորդել է, որ ծրագիրը նախատեսվում է ավարտել 2015-ին, այդ վարկի մարման ժամկետը 4-25 տարի է, իսկ արտոնյալ մարման ժամկետը` 2 ամսից 7 տարի լողացող տոկոսադրույքով: «Ընդհանուր վարկն արտոնյալ է»,- ասել է նա:
«Հայաստանի կառավարությունը, իր վրա վերցնելով հերթական ներդրումային պարտավորությունը, աջակցում է ջրամատակարարմամբ զբաղվող ընկերություններին և ջրամատակարարման համակարգին` նպատակ ունենալով բարելավել տրամադրվող ծառայությունների որակը»,- իր հերթին ավելացրել է Ջրային տնտեսության պետական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Անդրեասյանը: Նրա խոսքով, հիմնական նպատակներն են ջրի որակի բարելավումը և ջրամատակարարման ժամանակի ավելացումը:

Министр финансов Армении Ваче Габриелян и руководитель департамента Восточной политики и Центральной Азии Европейского инвестиционного банка Хейнс Олберс подписали кредитное соглашение “О водной программе малых общин Армении” в размере 6,5 млн евро.
Как сообщил после подписания соглашения Ваче Габриелян, целью программы является улучшение водоснабжения 17 населенных пунктов в Тавушской, Лорисйкой, Ширакской, Гегаркуникской, Котайкской, Сюнийской и Вайоц дзорской областях. В рамках программы планируется реконструкция и меодерницазия используемых ЗАО “Армводоканал” обьектов водоснабжения, канализации о чостки воды. “В общем планируется улучшить водоснабжение около 300 тыс. обслуживаемого населения”,-заметил министр.
По словам Габриеляна, всего кредит на осуществление программы составляет 21,7 млн евро, из которых 6,5 млн выделяет Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР), 7,6 млн в виде гранта Евросоюз, “и третий компонент – кредит в 6,5 млн (Европейский инвестиционный банк”. Габриелян добавил, что помимо этого есть содействие со стороны организаций-доноров в размере 1,1 млн. евро.
Министр финансов сообщил, что программу намечается завершить в 2015 году, срок погашения этого кредита 4-25 лет, а срок льготного погашения от 2 месяцев до 7 лет, с плавающей процентной ставкой. “Общий кредит льготный”,- подчеркнул он.
“Правительство Армении беря на себя очередное инвестиционное обязательство, содействует компаниям занимающимся водоснабжением и системе водоснабжения в целью улучшения качества предоставляемых услуг”,- добавил в свою очередь председатель Госкомитета водного хозяйства Андраник Андреасян. По его словам, основными целями являются улучшение качества воды и увеличение времени подачи воды.