Լոնդոնի Պարլիմպիական խաղերին, որոնք մեկնարկում են օգոստոսի 29-ին, ներկա կգտնվեն ռեկորդային քանակությամբ մարդիկ:
Տվյալ պահին կազմակերպիչները վաճառել են 2.1 միլիոն տոմս և գերազանցել նախկին ռեկորդը, որը սահմանվել էր Պեկինի Պարալիմպիական խաղերի ժամանակ:
Ինչպես հաղորդում է Միջազգային պարալիմպիական կոմիտեի նախագահ Ֆիլիպ Կրեյվենը, նախքան առաջնության մեկնարկը, կազմակերպիչները ծրագրում են վաճառել 2,5 մլն տոմս: Այս մասին հաղորդում է rsport.ru-ն: Կայանալիք Պարալիմպիադային հանդես կգան մոտ 16 երկրների 4.2 հազար մարզիկներ:

Around 2.1 million tickets for the Paralympic Games have been sold, according to Games officials, The Independent reported.
More than 600,000 have been bought in the past month, pushing the total past the previous record of 1.8 million tickets sold for the 2008 Beijing Paralympics.
A total of 2.5 million tickets have been put on sale for the London 2012 Paralympics which run from August 29 to September 9. Prices start at £10 or £5 for young people and seniors.
International Paralympic Committee president Sir Philip Craven said: "To have sold the most ever tickets for a Paralympic Games three weeks before the opening ceremony is absolutely fantastic and shows the insatiable appetite the public has for top class elite sport.”