Քենիան ցանկանում է ձեռք բերել 2024-ի ամառային Օլիմպիական խաղերի անցկացման իրավունքը: Այդ մասին հայտարարել է Լոնդոնում գտնվող Քենիայի վարչապետ Ռաիլա Օդինգան:
«Քենիան պատրաստ է դառնալ առաջին աֆրիկյան երկիրը, որի տարածքում տեղի կունենա Օլիմպիադան»,- ասել է նա այսօր բրիտանական ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցում: Օդինգան ժամանել է Լոնդոն ներկա Օլիմպիադայի խաղերին ներկա գտնվելու համար:
«Դեռ 1968-ին մենք մեր առաջ նպատակ էինք դրել անցկացնել Օլիմպիադան»,- հաղորդել է վարչապետը: Սակայն, մասնագետների կարծիքով, Քենիան լուրջ մրցակիցներ ունի: 2024-ի Օլիմպիադայի անցկացման իրավունքը ցանկանում են ձեռք բերել Արգենտինան, Մարոկկոն, Եգիպտոսը, ինչպես նաև Նյու Յորքը:

10 Август 2012 - 11:33 AMT
Кения будет добиваться права проведения у себя в 2024 году летних Олимпийских игр. Об этом заявил находящийся в Лондоне премьер-министр Кении Раила Одинга.
“Кения готова стать первой африканской страной, на территории которой пройдет Олимпиада”, – подчеркнул он сегодня в интервью британским СМИ. Одинга прибыл в Лондон, где присутствует на играх нынешней Олимпиады.
“Еще в 1968 году мы поставили перед собой цель заполучить Олимпиаду”, – сообщил премьер.
Однако, по словам специалистов, у Кении уже есть серьезные конкуренты. Согласно имеющейся здесь информации, права провести в 2024 году Олимпийские игры добиваются Аргентина, Марокко, Египет, а также Нью-Йорк.