Brent նավթն էժանացել է, բայց երեքշաբթի մեկ բարելի համար 113 դոլարից բարձր է, քանի որ Մերձավոր Արևելքում լարվածությունը պահում է գները:
Շուկան երկրորդ եռամսյակում տվյալներ է սպասում Գերմանիայի ՀՆԱ-ից, որպեսզի գնահատի եվրագոտում նավթի պահանջարկի հեռանկարները:
Ֆրանսիայի տնտեսությունն ապրիլ-հունիսին ակնկալիքներից մի քիչ բարձր է եղել` դատելով նախնական գնահատակով. այն ցուցադրել է դինամիկայի բացակայություն, այն դեպքում, երբ վերլուծաբանները սպասում էին ՀՆԱ կրճատում 0.1 տոկոսով:
Իրանում նավթի արդյունահանումը սահմանափակված է պատժամիջոցների և Իսրայելում վեճերի սրման պատճառով, թե արժի արդյոք պատերազմ սկսել Իրանի դեմ, որը չի ցանկանում դադարեցնել միջուկային հետազոտությունները:
Շուկան արդեն տվյալներ է սպասում հուլիսին ԱՄՆ-ում մանրածախ վաճառքների մասին, որոնք կարող են գնահատել խոշորագույն համաշխարհային տնտեսության առողջությունը, հաղորդում է Ռոյթերսը:

Нефть Brent подешевела, но держится выше $113 за баррель во вторник, так как напряжение на Ближнем Востоке поддерживает цены. К 9.45 МСК сентябрьские фьючерсы на нефть сорта Brent опустились на $0,18 до $113,44 за баррель. Фьючерсы на американскую легкую нефть выросли на $0,17 до $92,91 за баррель.
Рынок ждет данных о ВВП Германии во втором квартале, чтобы оценить перспективы спроса на нефть в еврозоне.
Экономика Франции в апреле-июне оказалась чуть выше ожиданий, судя по предварительной оценке: она показала отсутствие динамики, тогда как аналитики ожидали сокращения ВВП на 0,1 процента.
Добыча нефти в Иране ограничена из-за санкций и обострения споров в Израиле о том, стоит ли развязывать войну против Ирана, который не хочет прекращать ядерные изыскания.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху сказал в воскресенье, что перспектива обретения Ираном ядерного оружия перевешивает все остальные угрозы для Израиля.
Рынок также ждет данных о розничных продажах в США за июль, которые помогут оценить состояние здоровья крупнейшей мировой экономики, передает Reuters.