Հայաստանի կառավարությունն օգոստոսի 16-ի նիստում թույլատրել է գյուղատնտեսության նախարարությանը ձեռք բերել 20 տոննա ցորենի սուպերէլիտային սերմնացու:
Ինչպես հաղորդել է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը, կառավարության այդ որոշմամբ գերատեսչության կողմից կհաստատվի այդ սերմնացուն ստացողների ցուցակը և տասնօրյա ժամկետում կներկայացվի կառավարության քննարկմանը:
Դրա հետ կապված Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանն առաջին անգամ կներմուծի ցորենի սուպերէլիտային սերմնացու, որոնք կօգտագործվեն հանրապետությունում սերմնաբուծության զարգացման համար:
Բացի դրանից, Հայաստանի կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանություն է տվել գյուղացիների համար դիզվառելի սուբսիդավորման ծրագրին: Մասնավորապես, ինչպես հաղորդել է նախարարը, կտրամադրվի 5887 տոննա դիզվառելիք 1 լիտրի համար 350 դրամով:
Վարչապետը հիշեցրել է, որ համանման որոշում էր ընդունվել նաև գարնանացանի աշխատանքին օժանդակելու համար։ «Այժմ նույնպես բոլոր մարզերից հավաքել ենք գյուղացիական տնտեսությունների ներկայացրած ամբողջ պահանջարկը և լրիվ բավարարելու ենք այն,- հավելել է Տիգրան Սարգսյանը։- Ըստ էության, պետությունը սուբսիդավորում է դիզվառելիքը, որպեսզի այն ավելի մատչելի գնով հասնի գյուղացուն»։

Правительство Армении на заседании 16 августа разрешило Министерству сельского хозяйства приобрести 20 тонн супер элитарных семян пшеницы.
Как сообщил министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян, данным правительственным решением со стороны госведомства будет утвержден список получателей этих семян и в десятидневный срок представлен на рассмотрение в правительство.
В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян отметил, что Армения впервые будет импорт супер элитарные семена пшеницы, которые будут использованы для развития семеноводства в республике.
Помимо этого, правительство Армении на сегодняшнем заседании одобрило программу субсидирования дизтоплива для сельчан. В частности, как сообщил министр, будет предоставлено 5887 тонн дизтоплива по 350 драмов за 1 литр.
Тигран Саркисян добавил, что уже собрана информация по существующей потребности среди сельчан во всех областях Армении. Глава правительства придал важность тому, что программа содействия правительства сельскому хозяйству повысит доступность дизтоплива для сельчан в осенний посевной период так же, как это было сделано и в весенний посевной период.