Օգոստոսի 17-ին նավթի համաշխարհային գները նվազում են այն հաղորդագրությունների ֆոնին, որ ԱՄՆ կառավարությունը կարող է օգտվել իր ռազմավարական պաշարներից նավթի գների աճը դանդաղեցնելու համար, վկայում են վաճառքների տվյալները:
Մոսկվայի ժամանակով 9:20-ի դրությամբ ամերիկյան WTI ապրանքանիշի թեթև նավթի (Light Sweet Crude Oil) սեպտեմբերյան ֆյուչերսների արժեքը նվազել է 0.56 դոլարով կամ 0.59 տոկոսով` մինչև մեկ բարելի համար 95.04 դոլար:
Ավելի վաղ ԱՄՆ էներգետիկայի նախարարությունը հաղորդել է, որ երկրում նավթի կոմերցիոն պաշարները մեկ շաբաթվա ընթացքում նվազել են 3,7 մլն բարելով կամ 1 տոկոսով` մինչև 366.2 մլն բարել, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:

17 Август 2012 - 06:44 AMT
Мировые цены на нефть 17 августа снижаются на фоне сообщений о том, что правительство США может воспользоваться своими стратегическими резервами для замедления роста цен на сырье, свидетельствуют данные торгов.
По состоянию на 9.20 мск стоимость сентябрьских фьючерсов на американскую легкую нефть марки WTI (Light Sweet Crude Oil) снизилась на 0,56 доллара, или на 0,59%, до 95,04 доллара за баррель. Цена сентябрьских фьючерсов на североморскую нефтяную смесь марки Brent сократилась на 1,12 доллара, или на 1,02%, до 114,1 доллара за баррель.
Ранее Минэнерго США сообщило, что коммерческие запасы нефти в стране (исключая стратегические запасы) за неделю, завершившуюся 10 августа, снизились на 3,7 миллиона баррелей, или на 1%, – до 366,2 миллиона баррелей, передает РИА Новости.