Օգոստոսի 27-ից սեպտեմբերի 10-ը Ստամբուլում անցկացվելու է հոբելյանական`40-րդ, շախմատային Օլիմպիադան: Օլիմպիադայի կրկնակի չեմպիոն և աշխարհի գործող չեմպիոն Հայաստանի հավաքականը Արշակ Պետրոսյանի գլխավորությամբ սկսել է նախապատրաստվել օգոստոսի 12-ից: Հայ շախմատիստները Ծաղկաձորում մարզվելու են մինչև օգոստոսի 22-ը, այնուհետև մի քանի օր հանգստանալու են և օգոստոսի 26-ին մեկնելու են մրցավայր: «Հավաքին մասնակցում են թիմի բոլոր անդամները, նախապատրաստվում ենք ինչպես միշտ:
Օրական երկու մարզում ենք անցկացնում, առավոտյան շախմատիստները ֆիզիկական պատրաստվածության վրա են աշխատում, իսկ երեկոյան բուն շախմատային պարապմունքն է, որը տևում է 4 ժամ»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Պետրոսյանը:
Ըստ մարզչի, շախմատիստները լավ մարզավիճակում են, և շատ կարևոր է, որ այս տարի բոլորն էլ տարբեր միջազգային մրցաշարերում լավ արդյունքներ են ցույց տվել. «Ամեն ինչ կանենք լավ հանդես գալու համար, սակայն հաջողության հասնելու համար շատ կարևոր է նաև բախտի գործոնը: Շատ ուժեղ հավաքականներ են հանդես գալու, որոնց թվում կարող եմ նշել Ռուսաստանին, ԱՄՆ-ին, Ադրբեջանին, Ուկրաինային, Ֆրանսիային, Իսրայելին, նրանք բոլորն էլ թեժ պայքար են ծավալելու հաղթանակի համար»:
Ստամբուլյան Օլիմպիադայում Հայաստանի հավաքականի կազմում հանդես են գալու գրոսմայստերներ Լևոն Արոնյանը, Սերգեյ Մովսիսյանը, Վլադիմիր Հակոբյանը, Գաբրիել Սարգսյանը և Տիգրան Պետրոսյանը:

18 Август 2012 - 08:39 AMT
Дважды чемпион Олимпийских игр и действующий чемпион мира – сборная Армении по шахматам под руководством Аршака Петросяна начала подготовку к Олимпиаде с 12 августа. Армянские шахматисты в Цахкадзоре будут тренироваться до 22 августа, затем несколько дней им будет предоставлено для отдыха, и 26 августа они вылетят Стамбул. “В сборе примут участие все члены команды, мы готовимся к Олимпиаде, как обычно. Два раза в день мы проводим тренировки, утром шахматисты работают над своей подготовкой, а вечером начинаются занятия по шахматам, которые длятся 4 часа”, – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Аршак Петросян.
По словам тренера, армянские шахматисты находятся в хорошей форме и готовы к Олимпиаде, и самое главное, что в этом году все они на различных международных турнирах показали хорошие результаты: “Мы приложим все усилия для успешного выступления, однако, для достижения успеха очень важен и фактор удачи. На Олимпиаде будут выступать достаточно сильные сборные, в их числе можно отметить Россию, США, Азербайджан, Украину, Францию, Израиль. Все они будут вести активную борьбу за победу”.
На Олимпиаде в Стамбуле в составе сборной Армении выступят гроссмейстеры Левон Аронян, Сергей Мовсисян, Владимир Акопян, Габриел Саркисян и Тигран Петросян.