Վենեսուելայի մայրաքաղաքում կիսամերկ բողոքի ցույց է կազմակերպվել հանուն Անրի Մատիսի կորած կտավի վերադարձի: Ինչպես հաղորդում է The Guardian-ը, մայրաքաղաք Կարակասի Ժամանակակից արվեստի թանգարանի դիմաց կանայք` հագած միայն կարմիր լայն տաբատներ, պահանջում են վերադարձնել ֆրանսիացի ֆովիստի «Կարմիր տաբատով օդալիսկը» կտավը, որը նրանք նմանակում են իրենց տեսքով: 1925թ. ստեղծված նկարը ավելի քան 10 տարի առաջ փոխարինվել է կրկնօրինակով:
«Իմ գլխավոր նպատակն է վերադարձնել բնօրինակը, բայց ես նաև ուզում եմ ուշադրություն դարձնել այն հեգնանքին, որով այսօր գործում է արվեստի շուկան,- ասել է կիսամերկ կանանց լուսանկարած վենեսուելացի արվեստագետ Վիոլետ Բուլը:- Այս սկանդալից հետո Մատիսի կտավի արժեքը կբազմապատկվի»:
Չնայած համարվում է, որ կտավը փոխարինվել է Մայամիում ՀԴԲ գործակալների կողմից, գործողության մանրամասները կամ արդեն ավելի քան 3 միլիոն դոլար արժողությամբ ստեղծագործության գտնվելու հստակ վայրը դեռևս ճշգրտման կարիք ունեն:

18 Август 2012 - 13:27 AMT
В столице Венесуэлы была организована акция протеста с требованием вернуть утерянное полотно Анри Матисса.
Как сообщает The Guardian, напротив Музея современного искусства Каракаса собрались полуобнаженные женщины, одетые лишь в красные шаровары, они требуют вернуть картину “Одалиска в красных шароварах” кисти великого французского фовиста.
Написанная в 1925 году картина, на которой изображена наполовину обнаженная женщина, одетая только в красные шаровары, 10 лет назад была заменена качественно выполненной копией.
“Моя главная цель – вернуть оригинал, но я также хочу обратить внимание людей на то, с каким цинизмом относится к этому рынок искусства. После этого скандала стоимость картины значительно поднимется”, – сказала искусствовед Виолетта Булл.
Хотя есть мнение, что оригинал заменили копией агенты ФБР, подробности их действий, а также место нахождения полотна стоимостью в 3 млн долларов нуждаются в уточнении.